Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Grundlösa? Att vifta bort någons argumentationer med "du är hysterisk" är själva sinnebilden av härskarteknik.
Att påpeka att någon tänker idiotiskt, icke logiskt och har vidriga, icke fungerande politiska förslag, när detta är sant är att vara sann. Jag bemöter dig i alla dina resonemang, tämligen noga, om jag får lov säga det själv.
Du beter Dig stundom hysteriskt och slänger ur Dig grundlösa anklagelser - det om något är väl härskarteknik. Du är inte överdrivet bra på att hålla Dig till sakfrågor och principer - om jag får lov att säga det själv.
Citat:
BS! Vänster accepterar homosexuella och deras rättighet att få lov existera på lika villkor, accepterar att kvinnor har rätt bestämma över sin egen kropp och själva avgöra om de ska göra abort eller om de inte ska göra abort..accepterar att män har rätt avsäga sig praktiskt ansvar för barn om de inte vill ha barn från början, accepterar andra etniciteter och kulturer inom landet etc etc.
Något DU och din ideologi alltså inte accepterar.
Yttrandefrihet Uven är alltså inte en rätt att inte bli kritiserad eller avskydd av någon som ditt ex. kring Busch ex. ( jag tycker också rejält illa om henne för övrigt)
Så klart Du gör. Systematiska angrepp på kvinnor är förstås acceptabelt om kvinnorna är höger. Fin feminism.
Jag som högerman skulle aldrig behandla vänsterkvinnor på det motbjudande sätt som vänstermänniskor behandlar högerkvinnor. Apropå vem som accepterar vad...
Citat:
Knappast! dina länkar är oftast bloggar, eller väldigt ofta totalt missförstådda av dig som i fallet med BRÅ ex. och dina "underbyggen" kring dina idéer är ju totalt nonsens.
Berätta igen ex. "etiken" eller "underbygget" kring att ta bort barnbidraget från just den grupp barn som behöver det som mest, som "straff" för att morsan tvingats på barn samt! ensam vårdnaden om detsamma?
VAR! är logiken, rättvisan, funktionen i detta system?
Och VILKA blir konsekvenserna av detta system inbillar du dig? Att inga människor nånsin mer kommer ha sex utanför ett äktenskap, eller nånsin mer kommer bli oönskat gravida, eller nånsin mer kommer vara fattiga eller utsatta på ett eller annat sätt?
Nä just det.
Och självklart debatterar jag, som alla andra, efter ett visst egenintresse i just denna sak.
Jag är kvinna i fertil ålder, och nä, precis Uven jag vill inte leva i ett samhälle som behandlar mig som kvinna så illa som du önskar.
Logiken är att samhället kan påverka beteenden med allehanda styrmedel, såsom legala, ekonomiska och moraliska. Det är så som vänstern har gjort i över 100 år. Det är också rättvist att placera ansvaret där det hör hemma, och det behövs betydligt mer ansvar i det svenska samhället, inom många områden. Det finns alltså god prognos att detta kommer att fungera.
Citat:
Hur vanligare det är, eller överrepresentation HÖR INTE TILL SAKEN!
Berätta igen, vad är logiken i att anse att farligheten hos "farliga män" är oacceptabel utsätta små barn för...men farligheten hos dito kvinnor är helt ok! Låt oss även se till att ungen tvingas leva under usla ekonomiska villkor med dessa farliga kvinnor ENSAMMA. så vi verkligen kan garantera att den kvinnans desperation kommer att rinna över, och den klicken av barn ska mördas; misshandlas eller fara rejält illa.
Bara för att din sort tycker det är kul att plåga människor.
Man ska minska ALLA risker som man kan minska för att se till att barn inte far illa.
Och då behöver man fri aborträtt.
Det är en jälvigt mer viktig och verkningsfull "etik" än nånsin ditt förvirrade trams om att rädda celler på tillväxt och "mänskligt DNA".
Överrepresentationen är tvärtom en avgörande aspekt. Denna avgör av som rimligen kan förutses i olika avseenden. Förlossningsdepressioner, som kommenterats, uppkommer enbart hos kvinnor, men det är svårt att förutsäga, till skillnad från psykopati som är betydligt vanligare hos män och som kan förutses.
Citat:
Nej inte ett skit "rimligt" utsätta massa kvinnor för fara, vilket är vad som kommer ske.
Så att ofödda liv utsätts för faror, som de själva inte alls ansvar för, är "rimligt" menar Du?
OK, litet så där allmänt ospecificerat, så där.
Citat:
Ja du, där sitter ju alla soldater inburade i flera år, utan möjlighet att gå ut.
Vi pratar FÄNGELSE, Uven. Vi pratar inte om tillfälliga sovplatser.
Containerförläggning används rätt mycket i militära sammanhang:
https://world-camps.com/armycontainers.php#shelter
Det viktiga är att inte kriminella går fria på gatorna, främst för brottsoffren och presumtiva brottsofers skull. Det är alltså fullt möjligt att omgående bygga större förläggningsmöjligheter för att hysa kriminella, liksom man kan förtäta i befintliga fängelser. Det fins inga goda skäl till att svenska fångar skall vara dyrast att hysa jämfört andra jämförbara länder.
Citat:
Återigen svarar du inte på frågan...VILKEN "samma summa pengar"?
Samma summa som fångvården kostar idag. Så klart.
Citat:
Och berätta igen...vad är själva poängen med ditt abortförbud, när vi alla vet att det inte kommer leda till att massa fler barn föds? utan till att kvinnor kommer stressas, plågas, kommer hamna i klorna på diverse profitörer som kommer göra stora pengar på att utföra kanske livsfarliga aborter, eller skada dem för livet, så att de aldrig kan få barn i en framtid?
istället för att tillåta dem lagliga, säkra och framför allt abortert i god tid.
VAD är liksom poängen, annat än just detta att det är kul att plåga kvinnor?
Poängen, som jag lyft fram ett flertal gånger, är att få fram ett större ansvarstagande och något högre barnafödande. Det finns således en individrättighetsfråga och en demografisk aspekt.
Citat:
Min politik fungerar utmärkt, och har gjort så i lång tid, tackar som frågar.
Nej du vill förtrycka alla grupper av människor som du inte råkar gilla.
Och du gillar idén att människor ska fara illa.
Dumheter! Det finns inget som tyder på att människor mår sämre av att i högre grad ta ansvar för sina handlingar. Tvärtom, faktiskt.
Citat:
"kvinnligt hormoniellt " = härskarteknik.
Nej, snarast en form av biologisk diagnos. Män och kvinnor har delvis olika avvikelsemönster, och det ligger inget nedsättande i att påpeka detta.
Citat:
Jag har redan påvisat för dig hur du misstolkat BRÅ, tom pekat ut det för dig.
är det dina "manliga hormoner" som gör att du inte begriper något?
Ändå förefaller jag har stöd från ett flertal bedömare i min BRÅ-tolkning. Vilka stödjer Din tolkning? Göran Greider?
Ja, bra nyhetsförmedling för att vara i Sverige.
Citat:
När ska du fatta att "svag förklaring" inte betyder "ingen förklaring" och inte betyder att det inte är en faktor bland andra faktorer.
På samma sätt kan följande utgöra en "svag förklaring": klimatet, klädmodet, videovåldet och månfaser. Men, är det något som någon behöver fästa något större värde vid som bärande för förklaringen av kriminalitet?
Citat:
nej han använde begreppet: inbördeskrig kring vissa områden i Sverige inte om landet Sverige i sin helhet i artikeln. Missade du den lilla detaljen i din iver att hitta något som skulle tala för dina idéer?
Du tycker inte att det räcker med inbördeskrigsliknande förhållanden i 60 utanförskapsområden?
Citat:
De flesta patriarkala religioner, skulle jag hävda.
Jag tror Du vet vilken religion det är som skapar met konflikter inom och mellan länder.
Citat:
Nej, sammanhållning ja....men behöver inte alls vara en nation.
Du har demokratiska val ex. även i andra kontexter än de nationella.
Demokratiska val är inte detsamma som demokratiska samhällen. Allt tyder emellertid på att det är svårt (omöjligt?) att etablera en demokrati utan ett minimum av nationell sammanhållning.
Citat:
Ja ni brukar ju funka så ni högerextrema....livrädda för "andra" lika högerextrema grannar.
Som man känner sig själv, känner man andra.
Du menar att hägern betraktar världen utan utopiska skygglappar? Jo, det tror jag. Vi är bättre på att förstå hur icke-demokrater fungerar. Det är därför vi både ogillar Putin, Ryssland och egna vänsterutopister.