Citat:
Ursprungligen postat av Sedrad
Jag har en fråga angående att sommarjobba på en golfbana som banarbetare, vad brukar det vara för lön och vad brukar man göra mer än att byta flagghål varje morgon? Klippa gräs?
Jag har aldrig hört om någon golfklubb som faktiskt söker sommarjobbare till banarbets delen men det är väl möjligt. Lönen för banarbetare på de klubbar jag varit på har varit någorlunda normal skulle jag gissa för ett "8-17-jobb" även om timmarna inte ser ut riktigt så. Överlag är det en jävla massa grässklippande under sommarmånaderna, greener, fairways, ruff och allt annat runt omkring ska ju hållas på rätt nivå.
Dessutom finns ju dressning av greener och liknande arbeten men just under den stora högsäsongen försöker väl de flesta klubbar att hålla sig borta ifrån att göra sådant.