Citat:
Givetvis hade det gynnat dig som mest att se på saker för vad de är. Men det är du liksom alldeles för störd för att göra. Så du önsketänker om hur ett utfall kommer bli, och det utfallet är det som kommer att gynna dig bäst. Såhär har du ju faktiskt gjort under hela Chrippa-grejen. Redan innan misstankarna riktades mot dig, då satt du och intalade dig själv att "Det här inte är förtal, därför att bla bla bla". Aldrig grundade det sig i någon kunskap i juridik, utan endast i ditt eget önsketänkande.
Varför tror du en åklagare har öppnat utredning mot dig, för att det är kul eller? Betänk att det är fråga om ett brott som inte faller under allmänt åtal. Dvs, en åklagare ska egentligen inte öppna en utredning i brottmål av denna typ, om det inte är fråga om väldigt allvarliga fall. Det är alltså inte en vanlig stöld eller misshandel, där en åklagare måste driva utredningen om bevisningen räcker. Om det t.ex finns övervakningskameror som filmat en identifierbar gärningsman. Nej, det är du som filmat dig själv när du begår dina kriminella handlingar, och beteendet har varit så extremt att en åklagare öppnat en utredning, trots att hon eller han inte ska göra det enligt huvudregeln. Detta talar extremt starkt för att åtal även kommer väckas och du kommer att dömas för brottsligheten. För alla som förstår vad förtal är förstår att det du gjort är det, och att det inte på något sätt var försvarligt för dig att sprida det.
Tyvärr är du liksom alldeles för störd för att förstå något. Inte ens när konsekvenserna kommer förstår du det. Du döms en gång, du fortsätter. När påståendena om att du beter dig likadant igen kommer så snackar du bort det, och intalar dig själv att det ändå inte är det. En ny utredning öppnas, och inte ens då kan du förstå det. Nej, du fortsätter sprida grova förtal i video efter video, trots att det ligger en öppen utredning mot dig hos en åklagare. Det är liksom helt absurt. Du hade troligen kunnat få 20 års fängelse och ändå kommit ut och upprepat samma beteende. Precis så störd är du faktiskt.