Citat:
Ursprungligen postat av
Vicious-Macki
Gissar bara nu men jag antar att saker han köpt på företaget tillhör företaget.
Annars skulle vem som helst kunna starta ett företag och köpa massa saker på företaget på faktura sen kursa företaget och behålla grejerna.
Så har han köpt dator, telefoner osv på företaget borde dessa ses som tillgångar.
Ja, det låter rimligt. Jag har som sagt ingen aning hur det funkar men så klart att det är som du säger. Annars kunde man ju köpa massa prylar och sen bara kursa.
Citat:
Ursprungligen postat av
HotPopcorn
Ja, det är många frågor som behöver svar angående hur det gått till med inköp och löner osv. Tvivlar på
att någonting gått rätt till eftersom bokföringen misskötts (annars skulle det finnas en årsredovisning).
Han är företagets enda styrelseledamot så han har ytterst ansvaret.
Det är inte otänkligt att likvidationsbaronen improviserat när han hanterat företagskontot.
Likvidatorn kan nog tänkas intressera sig för vad som kan finnas kvar bland alla inköp.
Aha, jag trodde inte han vara styrelseledamot. Jag tänkte att det var något med bouppteckningen som gjorde att han blev ansvarig för firman. Men det borde ju förklara också varför Ludde inte kommer bli inblandad i detta, om det bara är Baronjäveln som har ansvar.
Och ja, fyfan vad roligt om de kommer och plockar grejer för honom.
Såg att någon skrev att han själv har en enskild firma. Det kommer gå åt pipan. Det är väl när man har det man inte behöver ha separata konton för firman och sig själv? Fyfan vad han kommer blanda ihop alla pengar