Citat:
Ursprungligen postat av
mephedron
Det som kommer att hända när alla pengar är slut är att:
A) Paret inser att ”oj, vi kommer inte kunna betala hyran den sista!” och pallrar sig direkt upp till Socialkontoret och berättar hela situationen. De kommer då ta över försörjningen, och jag antar familjen då får bo kvar i lägenheten eftersom det vore extra krångligt för Soc att fixa en ny lya åt dem vilket de måste göra då de inte får göra en barnfamilj hemlösa (det sägs att Soc inte alls hjälper en med bostad, och det stämmer; när det är 35-åriga PundarBosse som köpt benso för hela bidraget och sedermera inte har någon bostad, säger Soc ”fuck you Bosse, du får sova i närmaste portuppgång och sälja Situation Stockholm, inte vårt problem!”, men så gör de inte mot barnfamiljer….)
Eller
B) Paret låtsas som allt är frid och fröjd, gömmer alla betalningspåminnelser i byrålådan och lämnar bostaden först när de handgripligen förs ur lägenheten med handräckning av polis pga de inte har betalat hyran.
Sedan blir Soc inkopplade ändå.
Så Skithögen om du har en hjärncell kvar så går du till Socialen direkt när pengarna är slut så är sannolikheten att ni slipper flytta en gång till betydligt större.
Bajsbaronen avhyst från sitt hem i en samordnad aktion med polis och kronofogden, vilken fantastiskt syn det hade varit.
Det ska tydligen inte bara komma en video om MM, det ska bli en följetong.
Gissar att det kommer max 2 stycken sen är nollan tillbaka med sina värdelösa Chrippavideos, frågan är om sektledaren kommer tillåta honom göra det?
Kan det bara därför han attackerade puppetmaster på insta, därför att han stängde av hans enda inkomstkälla vilket gjorde ansiktstatueringen helt tokig.
Utan Chrippa är han ingenting, sorgligt men sant. 5k visningar på senaste förtalsvideon