Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Är allesammans som Rask som går hemma och drar?
Ingen som arbetar, handlar, åker bort eller gör annat?
Det kanske är telefonkedja så att de ser till att den "högst kompetente" fadern inte riskerar att bli ensam med sitt barn?
På vilket sätt skulle Rask situation skilja sig det minsta från alla andra människor som någonsin varit föräldrar som varit ensam hemma??
Kunde inte min farmor med sina 14 ungar blivit plötsligt sjuk/skadad eller på annat sätt oförmögen att ta hand om dessa 14 ungar?? Hur visste man då att min farfar, som ofta låg borta under långa perioder i arbete skulle kunna meddelas/hinna hem för att vara behjälplig? Hur vet man att de närmaste grannarna, bara 5 km bort skulle kunna vara hemma och behjälplig??
Alltså ni framställer ett läge som är normalläge för samtliga föräldrar, som något som skulle tala mot Rask. Jävla lågnivåskott det har blivit efter ett par dagar. Det är ju som att tråden drar ner den gemensamma tankekraften hos vissa.