2019-12-15, 21:34
  #289
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arsenikarsle
Det var väl sådär, sjukt ointressant att lyssna på historier om tandläkarbesök men annars helt ok.

Är det sant att M visade brösten på twitter eller var det bara klyftan som fotades?
Inte för att det gör nån skillnad, är mest nyfiken.

Intressant att du känner dig manad att fråga. Men nej, hon visade inte tuttarna på riktigt.
Citera
2019-12-16, 09:05
  #290
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ChewBacca2014
Myra sitter å beklagar sig om att Eskil blev frikänd från sitt åtal, Om hon blir sååå upprörd över att en gubbe som lagt sin hand på en kvinnas ben blir frikänd för det så undrar jag vad han sagt till Axel om hans beteende, Min gissning hon har inte sagt ett skit utan skyddar han så långt hon kan & det bevisar vilken agenda styrd fejk hon är! Patetisk människa som talar i mot sig själv hela tiden (Lamotte är en Swish hora bla bla) sen sitter hon själv å tigger patreon till sin värdelösa podd & sen gnälla över Eskil men samtidigt skydda sin/sina podd kollegor. Granskningarna i Haveristerna är jag helt övertygade om att är rent egoistiska, Handlar bara om avundsjuka att Cissi & Linnéa tjänar pengar dom anser sig ha rätt till & om Linnéa överdriver sina upplevelser så kommer det skada samma sida av myntet, Dvs människor kommer i frågasätta vänster/antirasism/anti allt sidan & pengarna kommer sina.

Myra bla är samma människa nu som för 10-15 års sen ett internettroll det gon älskar att kasta på alla som inte håller med henne

Myra och hennes kompis Daniel Brülde (se länk från 2016 nedan) har hållt på och trollat kvinnor i flera år, det är samma namn som återkommit år efter år med få variationer, det är klart att Maria Engelwinge blev rädd och stängde ner sin Instagram när de började podda om henne och skicka konstiga brev, vem vill ha den typen av hatdrev efter sig? Ganska tröttsamt och verkligen töntigt att de kallar sig feminister när deras "satir" är under så lång tid och så enkelspårigt. Vem tror de att de lurar?

http://postpatriarkatet.nu/feminism-genus/2016_january_kvinnor-far-inte-vara-radda-for-man-men-fan-ta-oss-om-vi-litar-pa-man/
Citera
2019-12-16, 11:39
  #291
Medlem
Kul avsnitt nu senast! Mest för att Anna Björklund lyckades med konststycket att bekräfta delar av vad det ryktats om ett tag nu. Att Haveristerna har en stalker på halsen.

Enligt de uppgifter jag kunnat skrapa fram från personer runt båda parter så ska stalkern heta Na*m*, tidigare C*a*s. Han/hon/hen har varit bekant med Myra och Henrik mestadels via nätet. Axel i sin tur har han/hon känt längre då Axel varit hennes lekmannaövervakare.

Han/hon har en historik av våld mot kvinnor och stalking. Bland annat har han/hon våldtagit en kvinna både vaginalt och analt. Hotat att döda henne och satt en gagball i munnen på henne så att hon höll på att kvävas. Mot löfte att kvinnan skulle hålla tyst togs bollen bort och hon våldtogs bakbunden vaginalt. För detta fälldes hon både i tingsrätten och hovrätten.

När han/hon beskrivit våldtäkten till olika personer har det låtit helt annorlunda. Förmodligen också anledningen till varför han/hen lyckats smila in sig i så många sammanhang.

Han/hon har så sent som 2018 fått ett besöksförbud mot sig från närstående personer efter att ha stalkat dem. I domen kan man läsa att kontaktförbudet kommer efter att han/hon trakasserat sina närstående genom att skapa en mängd konton i olika sociala medier, forum och e-postadresser. Bland annat i de anhörigas namn för att sedan skriva kränkande och hänsynslösa kommentarer till respektive anhörig. Vid ett tillfälle hade han/hon även uppsökt de anhörigas bostad och satt upp lappar med budskap riktat till dem.

Det är alltså ett beteende som återfinns i han/hennes agerande mot Haveristerna. Och som bekräftas av Anna Björklund när hon skriver att flera personer kontaktar dem med information om vem Myra ligger med.

Enligt vad jag kan förstå så har händelseförloppet varit som sådant att någonstans runt 2016 så skär det sig mellan Myra och han/hon. Detta följs snart upp med att han/hon även blir osams med Axel. Vad exakt som hänt är lite oklart men enligt han/hon så kan man skönja att det handlar om någon slags utebliven credd som personen verkar anse sig vara berättigad.

Sedan dess har personen sökt kontakt med främst Myra och Axel med en mängd olika konton i olika forum och på sociala medier. För det mesta verkar de bara ha ignorerat han/hon men ibland har man svarat.

Uppgifterna som han/hon haft har varit att Henrik varit otrogen, och kommer från en konversation mellan han/hon och Myra, men han/hon har också påstått att Myra är en hora och att hon utpressat Henrik på ett arbete. Den första delen stämmer men resten är såklart bara hittepå. Dessa uppgifter har personen valsat runt med till Nyheter idag, Bloggbevakningen, alt-högern osv men ingen verkar velat ta i dem.

Först ut att nappa på uppgifterna var Della Q som, via Moa Wallin, postade en dump på twitter som bevis för otroheten. Dumpen togs snabbt bort men K Svensson la sig då i bråket: "Myra va visst inte den enda som hade screen dumps när det ”eskalerade” men dom va visst lite mycket för Henrik (dom finns naturligtvis kvar o alla är inte lika hyggliga som Moa)" Alltså ett tydligt hot för att tysta Haveristerna när de lackade på att Della Q-gänget hela tiden kallade Myra för en hora.
https://twitter.com/Kattlund81/status/1154667451168305158

Det är denna episod som återges i senaste avsnittet.

Efter detta landade uppgifterna hos Cissi Wallin som även hon använt informationen för att pressa Haveristerna via Henrik att hålla käften. Men där fick Henrik nog och berättade som det var för sin sambo.

Dessa uppgifter går att bekräfta om man är lite frågvis och har koll på de inblandade parterna och vilka forum som använts. Exakt varför inte Haveristerna polisanmält sin stalker ännu är oklart men det kanske kommer.

Det ryktas även att flera av de personer som hängt kring han/hon börjat tröttna på han/hons tjat om Haveristerna. Men också att han/hon håller på och läcker bilder som gör att man kan knyta han/hon till dem själva. Att de bara söker en utväg för att slippa få en psykopatisk stalker i knät att deala med....
Citera
2019-12-16, 11:59
  #292
Avslutad
Vilken psykos
Citera
2019-12-16, 23:43
  #293
Medlem
II.Contes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arsenikarsle
Det var väl sådär, sjukt ointressant att lyssna på historier om tandläkarbesök men annars helt ok.

Är det sant att M visade brösten på twitter eller var det bara klyftan som fotades?
Inte för att det gör nån skillnad, är mest nyfiken.
Citat:
Ursprungligen postat av LeroyJenkinz
Intressant att du känner dig manad att fråga. Men nej, hon visade inte tuttarna på riktigt.
Jag har ofrivilligt sett tre stycken bilder på twitter cirkulera där hon visar brösten men döljer bröstvårtorna på olika sett, och hon har jätteplastpattar så det är väldigt mycket som syns. #skampatrullen

Den som är intresserad får leta fram bilderna.
Citera
2019-12-17, 02:22
  #294
Medlem
Pansarhyenas avatar
Har precis börjat lyssna på podden. Gillade den inledningsvis skarpt, även om poddarna står en bra bit ifrån mig politiskt, men efterhand tycker jag dess brister blir alltmer uppenbara:

- Svårigheten att fokusera på ämnet / det viktiga kan emellanåt vara charmig, men i längden blir den mest tröttsam.

- Det känns som att poddarna i någon mån driver personliga vendettor.

- När de i princip alltid gör en så illasinnad tolkning som möjligt och inte förmår erkänna några som helst positiva drag hos sina meningsmotståndare framstår de för mig som helt enkelt dåliga människor.
Citera
2019-12-22, 06:49
  #295
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Claudia
Haha omfg håller de fortfarande på?

Alla som var i hatklubben 2016-2017 vet varifrån Axel har stulit sina lines, från mejsel och framåt.

Man orkar inte med den här podden av flera orsaker men den främsta är just bristen på egna idéer och eget material.
Det gamla maximet great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people har aldrig varit mer sant än i det här fallet.

När Daniel Lampinen intervjuade Axel i Magister konstaterade han att Axel pratade i slogans utan sammanhang och det har ju alltid varit Axels grej, ta en rolig mening nån säger och upprepa den som ett mantra. Att sätta det i kontext eller att ha någon form av ideologisk förankring för sina åsikter och kunna ta ansvar för sitt tyckande viftas bort med att han är nån sorts "näthatare".

Men till skillnad ifrån ovan nämda Hatklubben där allting hatades urskillningslöst så har den här spin-offen därifrån fått en politisk slagsida. Sammansättningen i den Facebook-gruppen tillkom just därför att ingen av dårarna där skulle få ett övertag och där påhoppen var oförutsägbara, den här podden går som på räls och sysslar med bekräftelse och affirmation av de egna åsikternas förträfflighet utan att någon gång snudda vid eget utforskande och de osäkerheter eget resonerande medför.

Henko och Myra är precis så roliga som kritvita socialdemokratiska folkrörelseaktivister kan vara, att försöka ha edge när man försvarar sossar liberaler och LO och försöka utmåla sig som underdogs eller ha relevans i alternativkulturen klingar falskt, de försvarar makten och utgör avantgardet av den repressiva toleransens provokatörer.

Jag lyssnade på två avsnitt 2017 och konstaterade att det var gycklare helt enkelt och som underhållning fungerar det säkert bra för människor som gillar alkoholiserade utläggningar från de ölstinkande expertkommentatorerna på pizzerian. Verkligt folkligt på sätt och vis, men bräckligheten i den personkritik de framför där ingen passerar deras renhetstest blir uppenbar i jämförelse med de lite tragiska och solkiga liv de själva lever.

Och det är väl kanske det som är markant efter att ha ögnat igenom rubrikerna på avsnitten och kollat igenom diverse twitterinlägg. Den enda gästen de lyckades få till sin podd var Daniel Lampinen. Innan valet skulle de bjuda in representanter från olika partier, de fick ett halvt ja från PP. Alla andra håller sig på avstånd därför att podden representerar i sin avsaknad på akademiska meriter utöver dataspelande och actionfilmer den narcissistiska solipsismens verkliga zenit.

De klassiska svaren på inlägg som det här är "tack för din kritik", "och ändå skriver du?" "du är idioten som lyssnar?" Det har de varit sen 2015 (se tala i slogans ovan).

Att dessa 30-40 somethings som missat bussen fortfarande håller på är för mig helt fantastiskt.

Hur ser lyssnarstatistiken ut efter 30 avsnitt ens? Man får anta att dölja den är det främsta skälet till att ha dumpat Soundcloud.

Hahahah så mycket åsikter och så långa inlägg om några du inte orkar bry dig om! Fy fan va underbara/tragiska personer som du är.




Håller dock med, man orkar inte lyssna. Var knappt att jag pallade med CW-avsnitten. Är senaste avsnittet i närheten av lika ”göttigt”?
Citera
2019-12-22, 20:15
  #296
Medlem
TonyFlygares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Unni.Drougge
Håller dock med, man orkar inte lyssna. Var knappt att jag pallade med CW-avsnitten. Är senaste avsnittet i närheten av lika ”göttigt”?
Det senaste avsnittet är, i min mening, riktigt dåligt. De sitter och tycker synd om sig själva för att de har fått samma släng av sleven de själva har använt mot meningsmotståndare. Eller...det är faktiskt ganska intressant ur ett psykoanalysperspektiv, hur man vrider och vänder på formuleringar, medvetet misstolkar, halmgubbeattackerar, och så vidare, för att på något sätt själva framstå som offren i sammanhanget.
Citera
2019-12-22, 21:03
  #297
Medlem
Ambivalens_s avatar
Jag fattade inte skillnaden. De kallar alla de pratar om för "horunge" men snackar sen en timme om hur förkastligt det är att de själva blir kallade "hora"?

Sen de där 20 minuters avstickarna när de går igenom någon obskyr politikers likes på twitter, då zonar jag ut I alla fall.
Citera
2019-12-22, 22:56
  #298
Medlem
JBernards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raukberg
Jo tack. Det finns mer vidrigheter att berätta om människan än det du redan nämnt men det handlar i grund och botten om en person med en sjuklig fixering vid främst Myra.

Vem är ”personen”? Våldtäkter där offret binds fast och förses med gagball låter ganska spektakulärt och uppseendeväckande. Har ”personen” dömts för detta?
Citera
2019-12-22, 23:55
  #299
Medlem
TonyFlygares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ambivalens_
Jag fattade inte skillnaden. De kallar alla de pratar om för "horunge" men snackar sen en timme om hur förkastligt det är att de själva blir kallade "hora"?

Sen de där 20 minuters avstickarna när de går igenom någon obskyr politikers likes på twitter, då zonar jag ut I alla fall.
Jag håller helt med. "Hora" är tydligen förkastligt att kalla någon för, men "horunge" är helt okej. Haveristerna har tydligen alltid trumf på hand och kan kalla det för satir, men det kan inte någon annan?
Citera
2019-12-24, 01:12
  #300
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JBernard
Vem är ”personen”? Våldtäkter där offret binds fast och förses med gagball låter ganska spektakulärt och uppseendeväckande. Har ”personen” dömts för detta?

Se tidigare inlägg. Personen är dömd både i tingsrätt och hovrätten för våldtäkten. Ur domen:

"Det saknas mot denna bakgrund skäl att göra någon annan
bedömning än den tingsrätten gjort vare sig i fråga om skuld eller rubricering.
Tingsrättens dom skall därför fastställas i denna del.
C*a*s har gjort sig skyldig till våldtäkt, misshandel vid tre tillfällen och olaga
hot. Samtliga gärningar har riktat sig mot hans flickvän och flera av dem har skett i
hennes hem. Dessutom är våldtäkten med hänsyn till att YYYY varit fastbunden och
åsamkats kraftig andnöd och dödsskräck av mycket allvarligt slag. Mot bakgrund
härav bedömer hovrätten att brottens samlade straffvärde motsvarar fängelse tre år och
tre månader."


Det är alltså denna person som gång på gång försökt förmå olika personer att släppa infon om att Henrik legat med Myra, och utmåla henne som en hora utan resultat. Ja förutom då hos Della Q och Cissi Wallin som villigt sprang i han/hennes ledband.

Men till skillnad från Cissi Wallin som var smart nog att inte börja måla ut Myra som en hora så valde Della Q att gå på hans/hennes snack fullt ut. Och nu börjar detta bita dem i den berömda röven. Därav rykten om att folk börjar försökt backa från han/hon för att slippa få en stalker på sig.

Citat:
Ursprungligen postat av Journalisten54321
Kul avsnitt nu senast! Mest för att Anna Björklund lyckades med konststycket att bekräfta delar av vad det ryktats om ett tag nu. Att Haveristerna har en stalker på halsen.

Enligt de uppgifter jag kunnat skrapa fram från personer runt båda parter så ska stalkern heta Na*m*, tidigare C*a*s. Han/hon/hen har varit bekant med Myra och Henrik mestadels via nätet. Axel i sin tur har han/hon känt längre då Axel varit hennes lekmannaövervakare.

Han/hon har en historik av våld mot kvinnor och stalking. Bland annat har han/hon våldtagit en kvinna både vaginalt och analt. Hotat att döda henne och satt en gagball i munnen på henne så att hon höll på att kvävas. Mot löfte att kvinnan skulle hålla tyst togs bollen bort och hon våldtogs bakbunden vaginalt. För detta fälldes hon både i tingsrätten och hovrätten.

När han/hon beskrivit våldtäkten till olika personer har det låtit helt annorlunda. Förmodligen också anledningen till varför han/hen lyckats smila in sig i så många sammanhang.

Han/hon har så sent som 2018 fått ett besöksförbud mot sig från närstående personer efter att ha stalkat dem. I domen kan man läsa att kontaktförbudet kommer efter att han/hon trakasserat sina närstående genom att skapa en mängd konton i olika sociala medier, forum och e-postadresser. Bland annat i de anhörigas namn för att sedan skriva kränkande och hänsynslösa kommentarer till respektive anhörig. Vid ett tillfälle hade han/hon även uppsökt de anhörigas bostad och satt upp lappar med budskap riktat till dem.

Det är alltså ett beteende som återfinns i han/hennes agerande mot Haveristerna. Och som bekräftas av Anna Björklund när hon skriver att flera personer kontaktar dem med information om vem Myra ligger med.

Enligt vad jag kan förstå så har händelseförloppet varit som sådant att någonstans runt 2016 så skär det sig mellan Myra och han/hon. Detta följs snart upp med att han/hon även blir osams med Axel. Vad exakt som hänt är lite oklart men enligt han/hon så kan man skönja att det handlar om någon slags utebliven credd som personen verkar anse sig vara berättigad.

Sedan dess har personen sökt kontakt med främst Myra och Axel med en mängd olika konton i olika forum och på sociala medier. För det mesta verkar de bara ha ignorerat han/hon men ibland har man svarat.

Uppgifterna som han/hon haft har varit att Henrik varit otrogen, och kommer från en konversation mellan han/hon och Myra, men han/hon har också påstått att Myra är en hora och att hon utpressat Henrik på ett arbete. Den första delen stämmer men resten är såklart bara hittepå. Dessa uppgifter har personen valsat runt med till Nyheter idag, Bloggbevakningen, alt-högern osv men ingen verkar velat ta i dem.

Först ut att nappa på uppgifterna var Della Q som, via Moa Wallin, postade en dump på twitter som bevis för otroheten. Dumpen togs snabbt bort men K Svensson la sig då i bråket: "Myra va visst inte den enda som hade screen dumps när det ”eskalerade” men dom va visst lite mycket för Henrik (dom finns naturligtvis kvar o alla är inte lika hyggliga som Moa)" Alltså ett tydligt hot för att tysta Haveristerna när de lackade på att Della Q-gänget hela tiden kallade Myra för en hora.
https://twitter.com/Kattlund81/status/1154667451168305158

Det är denna episod som återges i senaste avsnittet.

Efter detta landade uppgifterna hos Cissi Wallin som även hon använt informationen för att pressa Haveristerna via Henrik att hålla käften. Men där fick Henrik nog och berättade som det var för sin sambo.

Dessa uppgifter går att bekräfta om man är lite frågvis och har koll på de inblandade parterna och vilka forum som använts. Exakt varför inte Haveristerna polisanmält sin stalker ännu är oklart men det kanske kommer.

Det ryktas även att flera av de personer som hängt kring han/hon börjat tröttna på han/hons tjat om Haveristerna. Men också att han/hon håller på och läcker bilder som gör att man kan knyta han/hon till dem själva. Att de bara söker en utväg för att slippa få en psykopatisk stalker i knät att deala med....
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in