2016-03-20, 19:42
  #205
Medlem
UT64s avatar
Nigga please!

Dr.Dzerzhinsky är troll eller kommunist och därmed meningslös att ha dialog med.
------

Nu är det rätt uppenbart att denne amerikan ville sno med sig en souvenir från
Nordkorea och åkte fast. Konspirationen som Nordkorea presenterat är till för
den inhemska hjärntvättade befolkningen, som hela livet fått lära sig att alla
amerikaner, alltid, sysslar med djävulska planer mot det stackars fredsälskande Nordkorea.

Om någon i ett land med fri, och lätt tillgänglig information, tror på det är det komiskt.
Hur som helst så kommer han inte att få sitta så länge. Han är en värdefull gisslan och
kan utväxlas mot någon nordkorean.
Citera
2016-03-20, 23:30
  #206
Medlem
Garneringsmannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Dzerzhinsky
Inte alls. Det handlar om sammanhang och intention.

Låt säga att du dödar en människa. Du kommer i ett sådant fall att antingen inte få något straff alls, eller du kommer att dömas till det hårdaste straffet. Allt beror på omständigheterna. Om den som du dödade sprang ut på en motorväg där du kom körande mitt i natten och du hade ingen chans att stanna, får du troligen inget straff alls. Om du däremot dödar någon som ett led i en konspiration att störta den legitima regeringen, så kommer du att dömas till högsta tänkbara straff i vilket land det än gäller.

Warmbiers dåd var ingen isolerad spontan händelse, utan planerad kontrarevolutionär handling inom ramen för en konspiration finansierad av en kyrka i USA och stödd av USAs regering. Därför döms han hårt och domstolen är tvungen att döma honom hårt, eftersom allt annat vore att förråda den revolution som rätten är satt att försvara.

Erkännandet som han gjorde är ju inte något värt. Han sade ju själv att han skulle få en belöning om 10 000 dollar för affischen. Tjena, liksom. Skulle någon kyrka hosta upp de slantarna för en sleten propagandaaffisch? Vad skulle de göra med den sen? Skulle samma kyrka sedan betala 200 000 dollar till hans familj? Du hävdar nu säker att det där är inga pengar för CIA, men det håller fortfarande inte. Nordkorea har ingenting på honom förutom att han försökte sno affischen. De fabricerar ett erkännande för att kunna hålla honom som politisk gisslan.

Svinigt, rent ut sagt.
Citera
2016-03-21, 00:28
  #207
Medlem
Dr.Dzerzhinskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PlantaGenista
Du kan inte på allvar tro på en sådan bisarr historia? Jag förstår att du är kommunist och sympatiserar med kommunistiska regeringar och därför likt en papegoja upprepar vad de säger eftersom du tror att målet helgar medlen. Men jag kan omöjligt tro att du innerst inne tror på att en kyrka finansierad av CIA skickar en student för att stjäla en banderoll och att detta på något sätt skulle hota "revolutionen".

Sanningen är att Nordkorea straffats med nya sanktioner och att de därför vill ha något att köpslå med.

Det är inte jag som hittar på bisarra historier om den Demokratiska Folkrepubliken Korea. Sådana produceras av de västliga propagandacentralerna och upprepas förstås på forum som detta. Jag har inte tillfört någon egen, icke grundlagd hypotes, om att Warmbiers hittat på sin story etc, vilket förstås propagandacentralerna i väst tillför - och detta utan någon som helst bevisning. Propagandacentralerna (dvs. nyhetsbyråernas opinionsbildare, CIA, amerikanska utrikesdepartementet etc) sprider antaganden som passar i den gängse propaganda, vilka sedan t ex du förmedlar som högsta sanning.

I själva verket har du därmed vänt ut och in på sanningen. Denna kan inte antas vara det ena eller det andra. Den måste beläggas. I fallet med Warmbier så är händelseförloppet belagt dels genom videoupptagningar och dels genom hans egen berättelse om vad som inträffat.

Om nu alla propagandister hade haft grundande skäl för att ifrågasätta vad som hände, då kunde de ju försöka skaffa fram empiriskt material som klarar av att motbevisa vad som kommit fram. Men detta bryr man sig förstås inte om.

Däremot finns det förstås en allmän kunskap som stöder det som framkommit under rättegången. Det är faktiskt fallet - att många religiösa organisationer med säte både i södra Korea, i USA och med vissa bastioner längs den kinesisk-koreanska gränsen arbetar med metoder för att infiltrera, spionera och sprida propaganda mot den legitima regeringen i Nordkorea. Det är dessutom så att både underrättelsetjänsterna i södra Korea som CIA använder sig av dessa typer av organisationer för både propaganda och praktiska uppgifter inne i den demokratiska folkrepubliken.
Citera
2016-03-21, 00:35
  #208
Medlem
Finns det nån västerlänning som släppts från NK som berättat mer om hur " erkännande" gått till? Vore intressant att höra hur de får brottslingen att spela upp en sån teater.
Citera
2016-03-21, 01:02
  #209
Medlem
Dr.Dzerzhinskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av intemittnamn
Finns det nån västerlänning som släppts från NK som berättat mer om hur " erkännande" gått till? Vore intressant att höra hur de får brottslingen att spela upp en sån teater.

Det finns en handfull. Matthew Miller, också en amerikansk student, hade förväntat sig att bli torterad och utsatt för alla helvetes kval och sade sig vilja stanna i Nordkorea, men han blev till slut utkickad. Han sade att han blev "killed with kindness", vilket han sade till västlig media efter att han blev ivägskickad av kamraterna i den Demokratiska Folkrepubliken. Inget han sagt efter han kom tillbaks till Väst tyder på att han blev pressad att säga någonting, eller hitta på en historia.

Miller påminner om Warmbier såtillvida att också han var en "förklädd turist", som sedan då han kom till landet inte uppförde sig som den normala turisten brukar, istället rev han sönder sitt pass och begärde politisk asyl. Som framgår av citatet nedan ville Nordkorea inte alls behålla honom:

"“I was trying to stay in the country,” said Miller. “They wanted me to leave. The very first night they said, ‘We want you to leave on the next flight.’ But I refused. I just did not leave.”...“I was in control of my situation. I knew the risks and consequences. My trip has probably resulted in no change for anyone, except for me. I do feel guilt for the crime. It was a crime. I wasted a lot of time of the North Koreans’ and the Americans’, of all of the officials who spent time with my case.”...“This might sound strange, but I was prepared for the ‘torture’. But instead of that I was killed with kindness, and with that my mind folded and the plan fell apart,” he said, speaking from his home in California."
http://www.theguardian.com/world/201...matthew-miller
Citera
2016-03-21, 04:03
  #210
Medlem
RingInteSnutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lenk
Ni som påstar att han är värd ett sådant överdrivet straff är djupt obehagliga. Bilda inte regering.

Utifall han förtjänar det eller inte hör inte riktigt hit.
Som många andra har man ju faktiskt hittat på saker i andra länder som skulle ge långt över 15 års fängelse utifall man torskar.

Problemet är att han medvetet åker till ett land där diktatur styr, hittar på skit och torskar.
https://en.wikipedia.org/wiki/Capita...in_North_Korea

Det är ju inte precis em hemlighet att dom har hårda straff.


Han har fuckat upp ordentligt och får bit i det sura äpplet helt enkelt.

If you can't do the time, don't do the crime.
Citera
2016-03-21, 06:51
  #211
Medlem
Dr.Dzerzhinsky är du aktiv här.
http://svenskkoreanska.se/
Citera
2016-03-21, 08:47
  #212
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rydsgubben
Dr.Dzerzhinsky är du aktiv här.
http://svenskkoreanska.se/

Haha förmodligen, sikken efterbliven person Dr.Dzergjifdjgidfj är. Antingen en råkommunist eller bara ett troll, jag tror det senare för så jävla korkade är inte vanliga kommunister i vanliga fall, även om de är det också, men i mindre grad s.a.s.

Edit: Posthorar gör han också.


Citat:
Ursprungligen postat av RingInteSnuten
Utifall han förtjänar det eller inte hör inte riktigt hit.
Som många andra har man ju faktiskt hittat på saker i andra länder som skulle ge långt över 15 års fängelse utifall man torskar.

Problemet är att han medvetet åker till ett land där diktatur styr, hittar på skit och torskar.
https://en.wikipedia.org/wiki/Capita...in_North_Korea

Det är ju inte precis em hemlighet att dom har hårda straff.


Han har fuckat upp ordentligt och får bit i det sura äpplet helt enkelt.

If you can't do the time, don't do the crime.

Hur vet du att han ö.h.t har gjort den kriminella akten som knubbisbabyn säger att han har gjort? Förutom filmbeviset, finns det något annat bevis förutom hans "erkännande"? Som man visserligen märker är bara propaganda och att han är tvingad till att säga. Ang filmbeviset, bevisar ingenting förutom att någon gestalt går in i ett rum och tar ned deras pissiga kommunistskit. Inget mer.
__________________
Senast redigerad av Dicevy 2016-03-21 kl. 08:51.
Citera
2016-03-21, 10:59
  #213
Medlem
UT64s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rydsgubben
Dr.Dzerzhinsky är du aktiv här.
http://svenskkoreanska.se/
Jepp. Svenskkoreanska galenskapsföreningen. En av få kvarvarande
"vänskapsföreningar" som gullar med kommunistdiktaturer. Skönt
hisnande läsning om stackars missförstådda Nordkorea!

När det gäller den fängslade Otto Warmbier är det bara att lyssna till Nordkoreas
bombastiska anklagelser för att genast begripa att det är något lurt.

Typiskt nog så "erkände" han hastigt sina fruktansvärda brott, vilket
är typiskt i det nordkoreanska rättsväsendet. Alla som grips är nämligen skyldiga.
Alla.
Citera
2016-03-21, 11:28
  #214
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Erik Sky
Nordkorea ser alla som väljer att turista i sitt land som vänner.

Gjorde själv en jävligt dum sak när jag var där och har många gånger skojat om hur nära det var att jag hamnade i ett nordkoreanskt arbetsläger. Efter detta vågar jag knappt tänka på hur nära det var att jag hamnade där!

Intressant, vad gjorde du?

I en Youtub video var det några amerikanska idioter som började leka på statyer när det besökte någon helig plats. En soldat frågade dem om de ville hamna i arbetsläger, då lugnade de ned sig.
Citera
2016-03-21, 17:39
  #215
Medlem
Det var smart av honom att erkänna, då släpps han inom ett år. Sedan var det förstås helt vansinnigt att besöka nord-Korea, hade jag varit i hans ålder och stadd vid god kassa hade jag förlustat mig med söta filipinskor och thailändskor i dessa respektive länder.

Varför fattar inte vissa män vad som ger full glädje i livet? ...
Citera
2016-03-21, 18:03
  #216
Medlem
DaEzzs avatar
Att som random amerikansk student över huvud taget besöka Nordkorea i turistsyfte är ju lika smart som att kliva ur bilen i en safaripark iklädd en kostym sydd av lövbiff och sen ta en promenad.

Straffet är naturligtvis minst sagt drakoniskt och till 100% politiskt motiverat.

Men ändå, dont do the crime if you cant do the time. Han visste ju trots allt vart han befann sig och kan knappast ha undgått vad som gäller i världens mest repressiva diktatur.
__________________
Senast redigerad av DaEzz 2016-03-21 kl. 18:07.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in