Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Fast modern är ju också en individ…eller hur?
Flicka som inte är omskuren eller stympad i vissa fall kommer av det samhället att ses snett på.
Kvinna med en murra som ser "konstig" ut, skäggväxt i ansiktet, eller hår på benen etc. kommer ses snett på i vår del av världen.
Båda accepterar inte kvinnor för hur de kommer "au naturelle", om vi säger så.
så i sak ingen så där "jäkla" stor skillnad.
Det finns en JÄKLIGT stor skillnad faktiskt som uppenbarligen du missat, dom få kvinnor här i väst som får för sig att möblera om i underlivet tar bestämmer det helt själva, men småflickorna som blir könsstympade är garanterat inte med på det.
Skulle du säga att det är samma sak om en västerländsk man knullar en västerländsk kvinna i samtycke, som om en man i Afrika förgrep sig på sin kvinna just för att det är normen att män och kvinnor ska idka samlag?
För övrigt så är ingreppen här i väst inte lika farliga som dom i Afrika, skulle nån kvinna vela gå omkring med stelkramp, infektion och gud vet vad i fittan hela livet för att dr.mustafa inte torkade bort sanden från den rostiga kniven när han skar bort diverse delar?