Citat:
Ursprungligen postat av
Hopes.N.Dreams
Du har försökt rätta mig, men misslyckats. Det enda du har angett som skäl för kroppsvisitering är sådana som redan är reglerade i lag. Alkoholdrycker är legitima skäl för kroppsvisitation vid allmän sammankomst och i de andra fallen handlar det om "farliga föremål". Ingenstans i brottsbalken står det om att det är lagligt att kroppsvisitera för att förhindra otillåten teknisk utrustning. För att göra det behövs en lagändring.
Såvida du inte menar att kroppsvisitation ska ske för att förhindra alkohol till högskoleprovet är lagen inte tillämpar.
Jag ska förenkla det för dig nu. Lagen förhindrar visitation från det allmänna. Till exempel allmänna sammankomster som du nämnde. Högskoleprovet tillhör
inte det allmänna.
När saker inte nämns i lagboken innebär det att de är lagliga, det är liksom så det fungerar med lagar. Det är därför det inte behövs en lagändring. Lagen säger ingenting om kroppsvisitation vid högskoleprovet, den säger ingenting om kroppsvisitation vid statligt anordnade prov. Det som kännetecknar att du inte är en jurist är att du hela tiden försöker läsa mellan raderna istället för att ta till dig den information som finns tillgänglig. Läs paragrafen jag nämnde tidigare, sen ska du ordentligt redovisa varför det skulle vara olagligt att ha kroppsvisitation som villkor på högskoleprovet. Om du inte tänker göra detta kan du strunta i att svara.
För övrigt är ditt lagcitat inte ens aktuellt då vi inte diskuterar polismyndighetens auktoritet här.
För övrigt pratade jag inte om kroppsvisitation avseende alkoholinnehav vid allmänna sammankomster utan jag pratade om att en entrévärd vid nattklubb skulle kunna vilja visitera för att hitta alkohol. Då regleras det inte av lagen då det inte är en allmän sammankomst.