Citat:
Det är ju hemskt att kvinnor har problem i områden med nyanlända. Det är ju hemskt att behöva vara rädd. Men det är och har varit större risk att bli utsatt av en svensk man i Sverige.
SE ovan
Citat:
Tolkning-> Och att då säga att kvinnors rädsla för att bli utsatta idag skall bero på invandrare kan jag tänka mig att många tidigare utsatta/insatta i ämnet kände var felaktigt och höjde sina röster.
Felaktigt enligt deras värlsbild ja. Men om man uttalar sig i media så måste man ha kolla på verkligheten hur den är - och inte hur man vill att den ska vara.
Citat:
Men det är hur jag tolkade situationen. Jag har ingen kontakt med de debattörer som hördes. ingen relation till Fi eller liknande.
Ja det är hur den icke insatta tolkade situationen.
Citat:
Äsch alltså...Jag har väl aldrig skrivit att alla män våldtar.
Nej du skrev att män systematiskt utövade våld på kvinnor..
Citat:
Vi har alla en skuld i att vi upprätthåller den norm som tillskrivs har jag dock sagt.
Men TS är ju inte den typen av man som gör det?
Han lever ju inte upp till mansrollen. Hur kan han då ha en skuld - det är ju det han frågar!
Citat:
Vad jag vet är dock att det inte alls är så att en man alltid kan försvara dig för att han är man. Jag vet att män är byggda som pansarvagnar jämfört med kvinnor. Jag skulle själv skydda min sambo till döds om nåt händer och jag är ganska stor.Ska vi kanske släppa lite på vapenlagarna så kvinnor kan jämna ut oddsen? Jag vet inte.
Jag vet inte heller, men jag vet att Tyskarna hamstrar lagliga självskydd.
Citat:
Jag har dock mina aningar om att prompt ha en man vid din sida (istället för t.ex. en kvinna, en kvinnlig polis, 2 kvinnor 2 män osv) som skydd är en högst osäker åtgärd för att säkerställa att inget händer. Framförallt i de scenarion med 10 angripare som du tagit upp som exempel.
Vad du tar bort i ekvationen här, är att de kulturer som beter sig sådär, är kulturer som anser att en kvinna som är ute utan manligt beskydd är en hora och lovligt byte. Jag tycker du skall läsa på lite innan du raljerar och dumförklarar mitt resonemang. Det behövs allstå inte att mannen slår ned 10 araber, det räcker att hon inte är ute ensam. Det är det som är det farliga. För eftersom de är så tvärsäkra att de har rätt, så om inget görs, så kommer inte dessa främmande fåglar integreras med oss, utan vi med dem...
Citat:
Nej Jag tycker precis som alla andra att det är jävligt illa att unga tjejer inte kan gå på badhus, att de blir utsatta av MÄN och POJKAR av alla de slag och etniciteter. Men jag tycker inte att de ska behöva gå med ett manligt förkläde som skydd heller. Det är väl dit vi inte vill? Vi vill väl att samhället skall fördöma, gripa och straffa bort beteendet. Och långsiktigt också skapa en värdegrund där detta beteende inte är ok.
Exakt men så länge folk inte vågar tala om problemen, och än mindre lösa dem. Så blir det så att vi anpassar oss, med dubbla bassänger, med olika simtider. Med pappor som följer med till badet och till bussen. Och jag kan upplysa dig om att i Strängnäs så är det taxi som får escortera kvinnor hem från krogen. Trots att det lär vara gångavstånd där. Och trots att de tidigare kanske bara haft typ en bil i den staden på natten, och en chaufför som är hemma och sover tills nån eventuellt ringer.
Fö så har tydligen den lilla orten blivit tvungen att hyra in Ababvakt.
Jag är bäst insatt i Strängnäs eftersom jag har en bekant där. Och att det blir så tydligt att Strängnäs gått från en småstadsidyll där folk inte låser vare sig bil eller ytterdörr till nåt helt annat.
Citat:
Jag förstår inte hur att adressera problemet med direkt handling (gripande, åtal, straff) och att adressera det genom att skapa en bättre värdegrund och förändra kvinnosynen i samhället hamnar i konflikt med varandra.
Nej det gör de ju inte, om det inte vore så att ingen har vågat tala om det första under en lång lång tid.
Att det tas upp på dagorningen nu beror på att det svenska förhållningssättet har börjat schavottera i Utländsk media.
Citat:
Här tolkar vi situationen olika. Jag tolkar det som att försöka få debatten att handla om att det bara är invandrare/religion/etnicitet som begår sexualbrott är att förminska och förenkla problematiken.
Men vem tror det? Det är ingen som förnekar att Svenskar begår brott, att svenskar tafsar och våldtar. Men med invandringen så har ju problemen escalerat.
Istället för att diskutera problemet så drar man in män som aldrig ens har varit i närheten av en kvinna och skuldbelägger dem, det vore väl mycket smartare att hoppa på tåget när det går.
Ta en saklig diskussion så lugnar extremisterna ner sig.
När istället feministerna kommer med pekpinnar till de som lever i kaoset går ju bara fler och fler över till SD.
Citat:
Männen ja (nu säger jag inte att detta är typiskt beteende för snälla män i sverige). För att jag skall kunna förstå bättre så undrar jag under vilket kollektiv du menar med ovanstående. Eller menar du att just de individerna är på det sättet?
Jag förstår dig inte rent språkligt.
Vad jag avser är att de som blivit intervjuade ang detta, Lara Logan kanske mest gripande, vittnar om att det inte bara är en avsaknad av empati iom att de inte slutar när kvinnorna skriker, utan att det tom är det som är själva syftet. Detta är inte bara kränkningar, detta är inte bara våldtäckter, detta är en kulturellt sanktionerad sadism.
Vanliga våldtäktsmän är ute efter makten, att vara i överläge. Här är det frågan om mycket starkare krafter. Om en önskan att plåga.
De om några är systematiska - för detta är planerat. De hade tom lappar vad det de skulle säga hetta på tyska
Att i det sammanhanget prata om de problem vi har i Sverige, som inte är kulturellt sanktionerat, annat än i specifika subkulturer, utan tvärtom i kulturen fördöms. (sexbrottslingar får stryk på fängelser etc) i sammanhanget vittnar om ett djupt människoförakt.
Citat:
Vad är det mest akuta problemet och hur anser du det skall lösas?
Angående vad?
TS fråga eller Taharush, eller kvinnosyn allmänt, eller flyktingars kvinnosyn eller?
Angående det sista så föreslog en känd landslagsryttarinna på sin facebook att flyktingar skulle få en instruktionsbok när de kom hit på sin feja. Detta sa hon en bra bit före nyår i ett annat sammanhang
Hon fick genast smäll på fingrarna för att det var rasistiskt från förbundet och var ute i kylan, så fick man inte säga.
Norge har gjort så länge, nu talar svenska politiker om att följa exemplet.
Vad feminister ska göra är att sluta snacka en massa teorier och engagera sig i konkreta verkliga problem. Jag tycker nog kvinnofrid borde ligga högt på agendan. Sluta tro att alla invandrare är snälla gosedjur, de är som vi, bra och dåliga. De är som män - bra och dåliga.
Men en del av deras kulturer är horrbibla,
ge fan i att skamma TS är den bästa början