Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Ja, faktum är att en bostadsrätt kan bli en fälla, om man blir tvungen att söka socialbidrag. För soc beviljar bara bidrag i c:a tre-fyra månader om man äger en bostadsrätt, sedan förväntas man ha hunnit sälja den och leva på dom pengarna. Och om man säljer sin bostadsrätt och ska börja söka hyreslägenhet i en situation där man saknar anställning och inkomst, så kan det bli så illa att man inte får någon för att värdarna inte accepterar socialbidrag som inkomst. På det sättet är det faktiskt tryggare att redan bo i en hyresrätt med förstahandskontrakt och rimlig hyra (soc betalar ju inte hur höga hyror som helst, om det inte handlar om en invandrarfamilj förstås) när det skiter sig.
Det
Merwinna tar upp är jätteviktigt att ha i bakhuvdet om man har sjukpenning eller aktivietsersättning, eftersom ingen av ersättningarna är satta i sten utan regelbundet ses över och omprövas av Försäkringskassan (sjukersättning - det som i folkmun kallas förtidspension - är däremot permanent).
Innan jag fortsätter så vill jag förresten tillägga att om man har en förmögenhet (bostadsrätt och bil räknas inte) som överstiger 100 000 kr - det kan gälla allt från vad man har på sparkontot till ett plötsligt arv från gammelfarmor Agda som trillar in på kontot - så minskas bostadstillägget med 15%. Personen förväntas då att ta av sin sina tillgångar. Föst när dom understiger 100 000 igen så är det möjligt att få fullt bostadstillägg igen. Samma system gäller för förtidspensionärer (dom som uppbär sjukersättning).
Ett riktigt sjukt system, med pisslåga pensioner (runt 7000 kr efter skatt), där systemet för dom med aktivitetsersättning/sjukersättning är uppbyggt med bostadstillägget som ett måste, för att få den magra inkomsten att gå ihop . Att då inte få ha något sparande/buffert, eller kunna bygga upp en aktieportfölj, etc, är dubbelbestraffning för dom svagaste i samhället, som vill jobba, men inte kan.
(FB) Bostadstillägg och egen förmögenhet En intressant tråd där bostadstilläg vs tillgångar diskuteras.
Ett eventuellt samboskap eller giftermål kommer också påverka bostadstilläget, men jag är lite osäker på vad som gäller där. Om det tas bort helt och att ens sambo/make blir försörjningsskyldig, eller om summan minskas. Jag har för mig att det är lite olika regler som gäller, beroende på sambon/makens egen inkomst och tillgångar. Jag hade kunnat googla fram svaret, men jag tycker att Markunator ska börja intressera sig lite mer för sitt liv och sin framtid och själv läsa på vad som gäller.
När Imiron frågade så visste ju Markunator inte (!) ens om det var en hyresrätt eller bostadsrätt han skulle flytta till (då hade föräldrarna redan köpt lägenheten) och verkade inte bur sig heller. Han visste heller inte vem som betalat lägenheten (om han själv varit med och betalat) och han visste inte vem han skulle betala "hyra" till
Vad en bostadsrättsförening är/gör är ju skitviktigt att veta om man bor i en bostadsrätt. Låt mig gissa... det blir föräldrarna som springer på mötena där ned,
Hur går det med flytten förresten,
Markunator)
Angående försörjningsstöd (socialbidrag) så bör Markunator vara medveten om att det är där han hamnar om han skulle bli utförsäkrad och inte har ett jobb. Det spelar ingen roll om läkaren skriver i sitt intyg att han är sjuk - det är Försäkringskassan själva som avgör om aktivitetsersättning ska betalas ut eller inte.
Med tanke på alla neddragningar som pågåri Sveige med ett snart nedmonterat social-/välfärdssustem med en psykiatri som haverit totalt så skulle åtminstone inte jag våga sitta lugnt in båten, utan jag hade kollat upp alla alternativ för att vara förberedd.
Hamnar du hos soc, Markunator, så blir det mycket riktigt som
Merwinna berättade i sitt inlägg. För att få ut försörjningsstöd så måste man ha ha gjort sig av med
alla tillgångar. Och då menar jag verkligen
alla. Du får inte ens ha 2000 kr sparade på kontot. Sätter dina föräldrar in 1000 kr på ditt konto i födelsedagspresent, så dras den summan av på det pyttelilla försörjningsstödet nästa månad. För då förväntas du lägga tusenlappen på dina levnadskostnader. Det är verkligen hårt. Jag antar dock att de är dina föräldrar som äger bostadsrätten och att du "hyr" den av dom, så den kommer dom inte röra.
Du klaga ofta på att du har lite pengar. För att ge dig lite perspektiv så kan jag berätta att du får ut i månaden i bara fickpengar (tack vare den märkliga dealen att du bort gratis hos föräldrarna) för nöjen och dylikt med dina 4000 kr, än vad en person med försörjningsstöd ska betala allt förutom hyran och elen med. Summan ska räcka till allt från mat, bredband, mobil, kläder, transport, nöjen, osv.
Inse Markunator, att du är väldigt lyckligt lottad inom många områdn i livet. Och inom några andra så förstår jag fullt ut att du är frustrerad, besviken och ledsen. Jag vill inte bagatellisera dina problem, men ärligt talat - såhär ser det ut för dom flesta vuxna under livets gång. Vi bär alla på en massa skit. En del visar det utåt, men dom flesta gömmer det och parar bara om sina problem med några få nära eller inga alls. Då blir det lätt att tro att livet är enkelt och konfliktfritt för andra och att man själv är ensam med sina problem. Det hör till vuxenlivet att man får lära sig hantera känslor som ilska, besvikelser, sorg, bitterhet, krossat hjärta, perioder av nedstämdhet/depression (om än inte alltid i klinisk bemärkelse), dåligt självförtroende/självkänsla, osv. Jag skulle kunna hålla på i evigheter, för vi bär alla på någonting och det här är bara några exempel som jag antingen själv upplevt och/eller har upptäckt eller diskuterat med andra om.
Du får ofta (med rätta) höra att du ska ta av dig offerkoftan. Hittills har du enbart reagerat med ilska varje gång ämnet tagits upp, istället för att faktiskt backa några steg, fundera och reflektera över om dussintalet användare faktiskt kan ha rött.