Citat:
För övrigt så måste jag sluta med salsan. Jag kommer inte att kunna gå på flera lektioner p.g.a. mina ögonoperationer. Jag ska försöka få mina pengar tillbaka om det nu går. Kanske kan jag gå på salsalektioner som börjar på ett annat tillfälle i mars.
Biltema funkade helt enkelt inte för mig. Det var därför jag slutade där.
Biltema funkade helt enkelt inte för mig. Det var därför jag slutade där.
Rätta mig om jag minns fel, men det ena ögat har du väl redan hunnit operera tidigare den här månaden och är i princip färdigläkt? Och det är - om jag inte missförstått saken - en helt vanlig laseroperation, som inte kräver någon direkt konvalescens eller sjukskrivning. Vad hindrar dig från att fortsätta salsan en gång i veckan på grund av det dom kommande veckorna?
Jag gjorde en snabb googling på saken:
"Vid de vanligaste operationerna – linsbyte eller FS-Lasik – kan du börja jobba som vanligt redan dagen efter operationen, förutsatt att du inte jobbar i en smutsig miljö. Om du behöver opereras med någon av lasermetoderna LASEK eller Trans-PRK, kan du behöva ungefär en veckas vila efteråt. Det gör ont, du kan vara ljuskänslig och ha lite varierande syn under tiden ögonen läker. Efter en vecka fungerar de allra flesta i sin vardag som tidigare, men synen kan ta upp till tre månader på sig för att stabiliseras."
Källa: https://www.memira.se/blogg/9-myter-om-ogonoperationer/
Jag vill inte förringa dina besvär med ögonen, men en röd tråd när du påbörjar nya saker är att du knappt hinner komma igång innan du ger upp och slutar. Senast så var det praktiken på Biltema som du kände var för fysiskt tungt (ja, jag jag vet att det inte var den enda orsaken, men det verkar ha varit en viktig del), trots att det bara var fyra timmar per dag, två gånger i veckan. Du slutade efter totalt fyra arbetsdagar, om jag minns rätt.
Det gäller inte bara större projekt som kurser och praktikplatser, utan din inställning i största allmänhet. Jag tar upp det eftersom din nuvarande attityd ("det är ingen ide", "det kommer ändå aldrig gå", "vad ska det vara bra för", "jag ser ingen poäng med det", etc) skrämmer iväg kvinnor.
Jag förstår att depressionen och din AS försvårar, men rent krasst så försvårar den inställningen även dig från att attrahera kvinnor och bli av med oskulden. Både praktiskt (du missar en massa tillfällen att träffa kvinnor genom att sitta hemma istället för att utmana dig socialt), mentalt (det är fullt förståeligt att låta bli saker av rädsla, men det leder heller ingenstans när man låter bli) och du skrämmer. Du måste bli mer handlingskraftig för att bli av med oskulden. Våga utmana dig själv och göra saker som känns läskiga, istället för att skjuta på det eller låta bli helt.
Vad sägs t ex om att gå till puben/krogen en kväll den här veckan? Du behöver inte dricka alkohol, utan kan ta en alkoholfri drink. Du behöver inte prata med någon, utan kan sätta dig i baren/vid ett bord och titta på folk. Du behöver inte stanna en hel kväll, utan kan ha målet att bara gå dit, ta en (alkoholfri) drink och sen dra. Då har du i alla fall kommit ett steg på vägen. Nästa gång kan du ha som mål att sätta dig och prata med en bartender. Gången efter det; prata med någon annan gäst, etc. Går du ut relativt tidigt på kvällen så är det i regel ingen högre ljudvolym eller mycket folk.
Du bor i Uppsala där det kryllar av ställen att gå till, så det finns ingen ursäkt att låta bli. Vill du ligga? Då måste du träna på att röra dig i sociala miljöer och komma över trösklarna du har i nuläget.