Citat:
Ursprungligen postat av
VonOben
Jag har tjugo mil till närmaste ändå. Men, finns någon beskrivning någonstans av hur man går till väga för att besöka KB för att se TV-kvällen den xx:e januari 19xx?
Citat:
Ursprungligen postat av
avec
Det undrar jag med? Är det bara att gå dit och fixa lånekort? Måste du vara student eller forskare? Är matcherna tillgängliga från alla bibliotekets datorer? Finns de på server eller rent fysiskt (cd / dvd) ? Om via server. Vilket program? Hur gör du?
Citat:
Ursprungligen postat av
Clay Allison
Famlar efter halmstrån? Som sagt - varför skulle det vara cencurerat? När skulle det gjorts?
Läs på själva:
http://www.kb.se/plikt/
Ta det lugnt nu hatten.
Citat:
Ursprungligen postat av
avec
Eller så hjälper vi varandra. Jag föreslår det sistnämnda.
Absolut, jag håller med.
Nedan följer information om hur man går tillväga.
På denna sidan skapar man ett konto:
https://smdb.kb.se/smdb/login
Det kostar inget, ingenting i den här processen kostar dig en endaste krona.
Här underlättar det om man är student, men det är absolut inte nödvändigt. Vem som helst har faktiskt rätt att skapa ett konto och ta del av mediearkivet, om man bara har en god anledning.
Det kan i princip vara vad som helst; att man ska göra research inför att man ska skriva en bok t.ex.
Kravet är att andra senare ska kunna ta del av det arbete som du har utfört (tveksamt dock om ett inlägg på Flashback räknas, så se till att vara lite mer kreativa när ni skickar in er ansökan). Att man ska publicera arbetet för allmänheten som en vetenskaplig artikel eller en helt vanligt bok fungerar fint. KB kan ju inte på förhand veta att du kommer att ändra dig och inte publicera boken/artikeln i slutändan
Glorkas har själv uppgett i tråden att hans KB-konto är skapat för att göra research inför ett bokprojekt. Be smart.
Det går en dag eller två innan din ansökan är färdiggranskad. När det är klart och den är godkänd får du en bekräftelse skickad till dig via mail. Login med tillhörande lösenord har du valt själv vid ansökningen.
Bege dig till KB eller till ett av de sex anslutna universitetsbiblioteken i Sverige.
På KB i Humlegården ska du ta sikte på Audiovisuella salen, det är endast där du kan komma åt mediearkivet. Därinne finns det datorer, logga in med hjälp av informationen som du har angett i ansökan, mailadress och lösenord.
Gå in på SMDB's hemsida, sök fram sändningen som du vill titta på. Längst ner finns det en flik som heter filer, klicka på den. Där dyker en länk till det digitaliserade materialet upp som du kan titta på.
Voila, du tittar nu på TV.
Om du inte bor i Sthlm kan man på SMDB's hemsida enkelt beställa sändningar till sitt närmaste universitetsbibliotek. Det gör man lekande lätt genom att trycka på en kundvagn som nu plötsligt dykt upp bredvid alla sändningar som finns inne på SMDB's hemsida när man är inloggad där. Bekräfta beställningen så sätts processen igång.
KB behandlar dessa beställningar mycket snabbt och du har det beställda materialet på ditt "hembibliotek" (ett av de sex närmaste universitetsbiblioteken alltså) inom ett par arbetsdagar. När det är klart får du ett mail med information om att materialet har skickats iväg. Där finns även ett telefonnummer som du måste ringa så att du kan boka en tid där du får lov att titta på materialet. Ta med dig lånekort.
Bege dit dit, du blir anvisad till ett rum/dator/sal. Logga in och sätt in DVD-skivan i datorn.
Voila, du tittar nu på TV.
Några frågor eller är allt klart för att fler nu ska kunna lyfta sina arslen och göra en god gärning för mänskligheten?