Citat:
Ursprungligen postat av
kalkryggar
Å herre Jesus. Det här var mycket bladder som inte säger mycket annat än att det verkar som att du precis stuckit näsan ut i världen. Men det som jag får ut av det är att det som ligger bakom det mesta onda genom historien är just religioner. Därför är det som jag sagt tidigare just människorna bakom dessa sagor som är Satan.
Du övertygar mig än mer om att vi måste bort från det. Du triggar mig med din text nästan att vilja förbjuda religionerna och dess vedervärdiga böcker som är det ondaste onda smidda med ondska så ren som Satan själv.
Bibeln rådgiver människan ett liv till det bättre. Därför ser vi många människor som har varit kriminella, beroende eller ilskna förändras kollosalt. De skapar en större medvetenhet. Hur kan det vara ont? Det är inte den som ligger bakom de som var onda, utan vi som tolkar den efter tycke.
Att skapa en medvetenhet berör kärnan i allt det som mänskligheten strävar efter och alla stora religioner URSPRUNGLIGEN handlade om. Svårt att förstå det eftersom den religion vi möter och ser idag består av ritualer, regler, doktriner, gamla dogmer och att vi ska vända oss utåt för att finna Guds samtycke. Det har blivit till en stor del intellektuella konstruktioner, tankemönster som inte har något med andligheten att göra. Andlighet är inte intellektuellt som denna värld vill få oss att tro utan en produkt från vårt inre, den rena medvetenheten.
Människor i allmänhet har inte förstått det här utan skapade något själva utifrån tycke.. tänkande och smak. Därför i mitt tycke felfungerar religonerna till stor del och skjutsar in oss i rädslan och stärker våran tänkande värld som resulterar våran tolkning utav livet.
För de som följer en ytlig livsfilosofin är det naturligtvis svårt att tänka i dessa banor. De ser inget djup och gör skillnad mellan händelser som är ”bra för mig” och de som är ”dåliga”. Helheten är dock mer än det man kan se på ytan, mer än summan av dess delar, mer än det som ditt liv eller världen innehåller. Du som vet med dig att du förmodligen lever i en föreställning att allt ska vara som du önskar, annars är det fel, tror du verkligen att livet till sin utformning är bristfälligt och låter dig kasta bort livet på meningslösa händelser eller någon som orsakar lidande utan anledning? Är du osäker kan du fundera på när du senast dömde någon annan eller en situation. När du gjorde det, har du funderat på vad du egentligen visste? Ja, förmodligen fastnade du i ett resonemang att det skulle var si eller så och var det inte det så var det fel. Du ställde dig över livet och trodde du visste mer och nog ödslade du energi på ett negativt utspel.
Vi dömer det vi inte kan förstå eftersom vi inte ser helheten, och därför dömer felaktigt. Det leder till en vånda för alla de domar vi fällt över oss själva, andra och livet. Det finns ingen sinnesfrid i det och det är vår felaktiga varseblivning som orsakar det. För att se och förstå en annan värld, en mer sann sådan, måste vi förändra vårt närmande till oss själva och det vi möter i form av medmänniskor och olika händelser i livet. Börja med att tänka bortom den första tanken och undvik att döma. Dömandet i sig blockerar dig från att upptäcka sanningen bakom. Var ödmjuk och inse att du oftast inte förstår vad livet vill berätta för dig om du enbart uppehåller dig vid en ytlig världsåskådning. En sådan leder oftast till förhastade slutsatser grundade på snabbt uppblossade känslor, som fångar dig i en karusell som snurrar allt snabbare, till sist kan du inte kliva av.