Citat:
Ursprungligen postat av
thebountyhunter
Jag fick nys om ett tips som lämnats in av en kvinna som bor i runby backar. Hon var ute å plockade blåbär för två veckor sedan. Brevid samma motionsspår men på andra sidan skogen. När hon reser sig upp för att byta plats så upptäcker hon att det står en man bakom henne, några meter ifrån dock.
Han ber om ursäkt när han märker att hon hajar till och säger att han letar efter sin katt.
Hon är själv kattägare och börjar fråga hur katten ser ut. Han svarar förvirrat, som om han inte visste hur katten såg ut.
Hon upplever att han ljög men reflekterade inte mer över det och killen gick.
Det jag tänkte på när hon berättade det var att killen inte lockade efter katten han letade efter.
Om du letar efter ett djur så ropar du namnet. Han måste ha varit knäpptyst eftersom han lyckades komma så nära att hon inte upptäckte honom förrän hon reste sig upp?
Han var spinkig, hade "dåliga tänder", svenskt utseende och i 25-30års åldern.
Någon i runby som känner igen det "utseendet"?
Han sa att han bodde i runby men hon har aldrig sett honom.
Någon sa att han kanske rekade, om det skulle vara GM, det känns lite långsökt men å andra sidan trodde jag själv att jag såg Ida samma natt så jag ska va tyst om den saken.
Kan detta vara något av värde eller inte?
(Sorry för dålig grammatik, skriv från luren)
Meddela polisen och låt dom avgöra om det är av värde eller ej, det har polisen, i media, vädjat om att man ska göra.