Citat:
Ursprungligen postat av
Liza1979
Rykte
Har nu hört lite om dessa pinnar som ska ha andvänts.
Det ska antingen vara pinnar eller järnpinnar som ska ha stuckits in på div ställen på henne.
Citat:
Ursprungligen postat av
Liza1979
Som sagt, hört...
Så kan inte säga så mycket om sanningshalten i det.
Genom en som känner familjen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kenny Kuk
Liza1979 påstår indirekt att Idas familj vet hur hon dött och vad som hänt med hennes kropp. Detta tror jag inte på. Om polisen håller på sekretessen så gäller det även mot offrets familj.
Citat:
Ursprungligen postat av
Liza1979
Hur kan du vara 100% säker på det?
Lägg av!
Citat:
Ursprungligen postat av
Kenny Kuk
För att polisens sekretess gäller åt alla håll. Mördaren kan vara nära hennes familj. Det finns exempel på olösta mord där offrets familj efter tio år ännu inte vet hur offret blev mördat.
Nu vet jag inte om det Kenny Kuk säger stämmer, men jag tänker även att det inte är helt logiskt att tro att
om familjen skulle känna till närvaron av ev. "pinnar" i dotterns kropp att de då skulle tala öppet om det med vänner och bekanta.
Föreställ er själva att er unga familjemedlem som var i början av sitt liv blir brutalt mördad.
Bara att tala om det skedda med människor utanför den allra närmaste kretsen måste vara oerhört känslomässigt krävande. Detta är en familj i kris , vi talar om. Traumatiserade.
De är säkerligen plågade av tankar på hur deras familjemedlem upplevde sin sista stund i livet. Dog hon snabbt ? Led hon ? Var hon rädd ? Hade hon ont ? osv osv osv.
Lägg på eventuella känslor av skuld och skam också. "Hade jag kunnat rädda henne ?", "Varför hon och inte jag?" osv.
Om
ryktet om pinnarna nu vore sant, och att familjen fått reda på det från polisen (vilket verkar konstigt),
skulle de berätta det för andra människor ?
"Vår stackars dotter blev inte bara mördad, utan även skändad och våldtagen med pinnar"
Troligt ?
Nej, säger jag.