Citat:
Folk som inte gör ställningstaganden baserat på fakta utan på känsloupplevelser brukar uppleva mig som jobbig.
Citat:
Nu har du nästan lyckats läsa vad jag skrivit. Ett stort framsteg."Demokratiserar inflödet"? I så fall hade SDs politik varit införd för länge sedan. "Folk" får helt enkelt pynta för det? För din information så gör vi redan det. Menar du att det ska finnas en kryssruta på deklarationen där man på frivillig basis kan fylla i? Eller att de horder av invandrare som redan är på plats ska garantera de nya invandrarnas försörjning? Ett system som gjort att korrumperas.
Ja, folk får frivilligt pynta. Vi nyliberaler vill att det ska vara frivilligt. Ni socialister vill att överheten ska skicka ut fogen och hans mannar för att plundra.
Stor skillnad.
Så det betyder att du i protest mot frivilligheten kan vägra att betala ett öre. Medan Bengt Westerberg skriver in 100 KSEK.
Det enda du inte slipper ifrån är åsynen av utlänningar. (Har du problem med det får du väl gå i terapi. Någon bättre lösning har jag inte).
Citat:
Som jag sagt tidigare så kan man omvandla Sverige till en nationell socialistisk nation som delvis avskärmar sig från den globala marknaden. Ni får försöka sparka liv i Husqvarna så får dom försöka göra silverpilen igen. Dock får ni räkna med att levnadsstandarden åker ned på 30-talsnivå. Den höga levnadsstandard som vi har beror delvis på att de höga fasta kostnaderna slås ut på enorma volymer. Ska ni ha en lokal Svensk marknad så räkna med att priserna stiger en faktor 1000 eller så.Vi befinner oss vid en skiljeväg, antingen vill man faktiskt behålla Sverige som nationalstat, men dess kultur och historia, eller intar man en liberal kulturmarxistisk hållning och ment att det spelar ingen roll - vilket man som sk liberal då medvetet gör att man lierar sig med socialisterna världsbild. Målen må skilja en aning, men resultatet blir likartat.
Jag är väl inte så övertygad om att så många jublar över de utsikterna.
Och det jag skriver ovan stämmer väl inte med de känslobaserade föreställningarna. Föga förvånande.
Har kan du begrunda lite:
http://data.worldbank.org/indicator/...?display=graph
Det visar hur några länders offentlig spending ligger i förhållande till BNP.
I botten hittar du Singapore med 45% utlandsfödda i landet och en social expenditure som är minimal. Men deras levnadsstandar mätt som BNP/Capita är nästan dubbelt så hög som vår. Och den ökar starkt. En av de mest nyliberala länderna. (Motsatsen skulle väl vara Nordkorea som är slutet och nationellt och socialistiskt). Var och en får väl grunna på vilket som verkar trevligast.
Men vi kan också se t ex Danmark som kör mer socialism efter 2008. Där fogden får jobba hårt. Men så går deras BNP/Capita back också. Ca 7% sämre än Sveriges. Och inte bara sämre än Sveriges det är minus. Danmark backar ekonomiskt.
Inte konstigt att Borg och Renfeldt får credit för hur dom hanterat krisen.
Finland blir också mer kommunistiska. Och har också gått sämre än Sverige.
Desto mer socialism desto sämre går det ekonomiskt. De flesta länderna i världen är mindre socialistiska än Sverige. Och deras BNP/Capita ökar. Och ganska mycket i många fall. Precis som Singapore kört förbi Sverige kommer dom att göra det.
Och det är detta som gäller nu när fler länder i världen blir marknadsliberala. Antingen anpassar vi oss och bli mer nyliberala och sänker skatter och social expenditure. Och folk får jobba och göra rätt för sig. Eller så faller vi tillbaka och blir U-länder i förlängningen.
Och SD's ekonomiska politik är tyvärr vägen med fallande BNP/capita. Så utsikterna för att M skulle anpassa sig till det är nog ganska precis 0.
Jag hoppas att Alliansen anpassar sin immigrationspolitik så att SD kan avvecklas och så att Alliansen kan styra Sverige mot ett mer nyliberal land med stigande BNP/capita. Så vi inte landar i att S+SD+V ska köra oss ned i U-landsnivå.