Citat:
Ursprungligen postat av
soulreaper
Jaså?
Vi raderar inlägg som bryter mot regelverket, inte för att vi inte tycker om inläggen. Flashback är ett diskussionsforum och på sådana kommer man stöta på andra människor man inte alltid tycker om, jag har förståelse för att man ignorerar dessa, jag förstår dock inte varför forumet ska ha en funktion för automatisk ignorering.
Nej det har ju resonerats här i tråden i några dagar nu att det går att lösa problematiken ändå genom att ha en lista på irriterande användarnamn i huvudet och scrolla förbi deras inlägg.
Det uppenbara problemet med den lösningen är ju bara att den är sämre än den gamla ignore-funktionen var. Det kräver ju att en själv kan memorera sin lista med användarnamn, vilket torde vara svårt om den består av 30 personer eller fler.
Jag personligen brukar inte heller alltid läsa vem som skrivit ett inlägg när jag snabbläser mig igenom en tråd.
Och självfallet använde jag inte ignore för att ignorera meningsmotståndare, ojojoj så många jag hade fått ignorera då

. Det var ju helt enkelt irriterande pack som aldrig tillförde något konstruktivt, skrev långt och obegripligt som jag ville slippa slösa tid på.
Den föreslagna nya lösningen är alltså sämre än den gamla. Förändringen är dålig.