Citat:
När man inte ser det som arbete, som vi alla sexarbetare gör, så kan du ju slänga med just detta argument. För det krävs tydligen inte ens att man lyssnar på oss som faktiskt gör jobbet. För dig är det svartvitt: antingen ett offer eller en förövare – aldrig en människa med en röst. För oss blir det så löjligt.
Och visst, det är enklare att klistra etiketter än att erkänna att någon kan välja något du själv aldrig skulle våga eller vilja arbeta med. Sen svider det säkert för dig att många av oss tjänar mycket pengar såklart. Och i vår värld är det just kvinnor som gör det, med vår sexualitet. Sex säljer, det vet alla. Det är riktigt jobbigt för många och höra, det vet jag, speciellt för andra kvinnor av nån konstig anledning.
Men då får du också leva med att det du kallar “feminism” bara är ännu en form av kontroll.
Och du hejar på en manlig polis som skadar oss kvinnor och trycker ner alla våra röster. Och som inte ens vågar ta en debatt med oss. Är det inte bättre han faktiskt tar en debatt med oss snart? Då kan han ju säga precis vad han tycker om oss, rakt i ansiktet i media och inte bara under hans raider, och verkligen visa svenska folket hur trasiga och värdelösa vi faktiskt är? Att vi inte kan ens prata för oss själva för vi är så sjuka? Det är väl en otrolig chans för honom och visa i media att alla vi som är Pro-sex work har helt fel i allt vi påstår? Det borde även ni som stöttar honom också begära.. 💕