Amen, springer för fjärde gången. Hoppas på under 1.30 de första 20 km och ber till gud att jag inte kraschar totalt på sista och klarar 1.36 nånting i mål
Hade 1.34 som mål tidigare men höst- och vintersäsongen har varit katastrofal sjukdomsmässigt så tvivlar på att jag fixar den tiden. Blir under 1.30 till nästa år istället.
Enda HM jag sprungit, men min känsla är att den inte är värre än något annat. Andra halvan tycker jag känns lite tyngre, men det beror nog i första hand på att jag har varit dålig på att förbereda mig med långpass tidigare år och inte pallat hålla tempo hela distansen.
Uppläget har ändrats från långsiktigt och välplanerat iom avlösande sjukor till högintensiva panikstresspass i två månader. I år igen