Citat:
Ursprungligen postat av
Richard80
Jag läste på lite om kommunismen efter olika diskussioner med folk, och såg att kommunismen är ju en skitbra ide!
Att äga allting gemensamt och fördela produktions resultaten efter våra mänskliga behov, istället för att företagen ska jaga vinster och därmed överproducerar många produkter.
Det kommer ju leda till ett omedelbart stopp utav förstörandet utav planeten!
Än har det aldrig funnits några kommunistiska stater. Wiki:
Det förekommer också att länder som kallat sig socialistiska benämns kommuniststater eftersom de haft ett styrande kommunistparti. USA är ett av länderna som använder denna benämning, somliga skulle kalla den felaktig då den inte stämmer överens med den marxistiska teorin.
Länder som Sovjet Kina och Cuba är ju inte kommunistiska utan diktaturer med en personstyre tvärtemot kommunismens grund ide med det gemensamma ägandet utav produktionsmedlen, ägt och styrt utav befolkningen och då staten är upplöst.
Källor:
http://www.ne.se/kommunism?i_whole_article=true
http://sv.wikipedia.org/wiki/Kommunism
Vem ska då bestämma över det gemensamma ägandet?
Varför ska du anstränga dig?
Vem ska bestämma vad du ska utbilda dig till och jobba med?
Vem ska bestämma var du ska bo?
Om du blir beordrad att jobba på den gemensamma bondgården och får 15 000 i månaden oavsett din arbetsinsats, varför ska du då anstränga dig?
Socialism och kommunism är en fin dröm på pappret. Men i verkligheten blir det Nordkorea, Kuba, Sovjet, Kambodja, Vietnam, Kina (innan kapitalistreformen), DDR, Chile (Salvador Alliende), Spanien innan Franco.
Massmord, tortyr, åsiktsregistrering, diktatur, militarism, ofrihet, likriktat är verkligheten.
Kommunism är alltid massmord och diktatur. Glöm aldrig bort att kommunism är nazismens kusin. Hitlers största inspiratör var Marx. Kommunism och nazism är samma skit.