Citat:
Ursprungligen postat av
Idyllen
Skitbilder? Hur vet du att jag har skitbilder? Jag byter mina bilder snart varje dag och uppdaterar texten med jämna mellanrum. Jag tror jag skulle kunna fota mig på vilket jäkla sätt som helst, matchningarna med existerande tjejer uteblir i alla fall. I skrivande stund har jag 5 likes och tre matchningar (på ett halvår) och då drar jag höger på näst intill samtliga.
Och det där med sexpack, hahahaha

, det kan du glömma. Finns det ingen botten på alla fåniga krav kvinnor har.
Allt handlar om utseende oavsett vad för typ av kläder, frisyr, bilder m.m. man har. Har man ett attraktivt utseende får man matchningar, är man inte attraktiv får man vara utan matchningar.
Tja, dina dåliga resulat beror ju antingen på skitbilder eller att ditt utseende helt inte står ut trots dina försök ta bra bilder, så det är skitbilder per automatik.
Du kan kalla det fåniga krav men sådan är ju verkligheten bara. Med tanke på hur massa många soja-män det finns i Sverige så kräver det inte särskilt mycket för att ha ett utseende som är i eliten bland män. En man med butterfejs men med en grym fysik kommer få tillräckligt med matchingar för att kunna styra upp träffar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Findusofelix
Måhända att jag är naiv, men jag tycker att det är ett oskick att en kvinna förväntas vilja ha sex bara för att hon väljer att ta ett glas vin med en människa av annat kön. Hon kan ju söka ett seriöst förhållande, även om hon väljer att träffa honom i hans hem i stället för ute på stan, vilket hade varit säkrare för henne.
Ytterst få kvinnor gillar och är bekväma när det är för raka spel
"vill du komma över till mig så ska jag sätta på dig?", då deras luderförsvar kickar in. En kvinna kommer sällan också tala om för dig ifall hon har tappat attraktionen, vill sluta ses eller har träffat nån annan. Dels för att de saknar samma moralkoder som män och dels för att de är mer av egoister av naturen, allting handlar om dem och deras egna känslor.
Faktum med att en kvinna kunde inte bry sig mindre ifall du som man fått känslor och blir sårad av hon plötsligt blir kall och totalt ghostar dig, faktum med att hon innerst inne hånskrattar och tänker vilken patetisk och oattraktiv betahane du är. Den sortens sårbara män får gärna ta livet av sig i kvinnors ögon.
Kommunikationen ska istället helst vara implicit och mer subtilt, så de kan få känna sig mer pryda och ifall killen i verkligheten är ful så ger det en ursäkt för att kunna dra hem, "för man var ju inte alls där för sex" fastän hon i själva verket visst åkte dit med förhoppningen om att låta käften gurgla i sperma från någon dominant alfahane, det var bara att hon tappade attraktionen för killen av anledning x.
Har jag dragit hem en tjej från krogen har jag aldrig nämnt att vi ska ha sex eller knulla utan det är för att ta en drink och lyssna på musik, titta på mina pokemons och så vidare. På så vis ger man kvinnan att kunna rationalisera för sig själv varför hon inte är kåtslyna.
"Hm. Ska jag verkligen följa med honom hem? Men jag är ju en duktig flicka... men förresten, vi ska ju ändå bara dricka vin, så jag är ju inte lössläppt".
Det är ungefär så som den kvinnliga hjärnan fungerar.
Termen "Netflix och chill" har ju liksom inte uppkommit på grund av män, män är enklare i sin kommunikation och hade använt vulgära och rakare ord om det nu inte var för kvinnor. Om en kvinna visar sin konversation för en väninna så kan de låtsas för varandra att det bara handlar om att dricka vin och de undviker att döma varandra som horor, men i själva verket är det underförstått.
Så nej, ingen seriös kvinna träffar en främmande man hemma hos honom efter ett par meddelanden på en app.