Citat:
Ursprungligen postat av
tigersaid86
Efter Kobane, vad kommer ske här näst?
Enligt riktigt få fån, dom påstår att när Kurdiska styrkor ska desarmera bomber i bebyggelsen så är egentligen tanken att plundra.
Undrar vad dom ska plundra här?
Det många inte vet är att, media uppmärksamheten på kurderna i kriget har varit 0. Detta är den tredje slaget om Kobane. Gällande median uppmärksamheten har det vänt. Kommer aldrig glömma kriget om serekaniye, fanns inget isis då inte officelt eller fall. Precis som kobane är det en gränsstad till Turkiet. Här var det mycket tydligare hur Turkiet hjälpte al nusra. Man fångade till och med MIT agenter osv. Var ett mycket intensiv strid. Halva staden förstörd. Uppmärksamheten var 0.
En intressant fråga, kan vi förvänta oss striden om Kobane 4? Eller är det äntligen över. Belägringen har varat runt 2 år.
Jag tror man kommer minska kurdernas inflytande i stor städerna. Vare det är isis, assad, osv vet jag inte. Alla parterna vill ta bort kurdernas legimitet, och förhindra att Rojava blir igenkänd och accepterat.
Förstår inte din andra fråga, men det finns massor med tunga vapen som YPG hoppas på att ta ifrån isis. Alla dessa howitzer, tanks osv. 3 tanker togs senast dock var alla ur funktion.
Men handelsvapen, granater , västar, bomber och ammunation tas ständigt. Detta är inte att plundra. Detta är at vara mycket sämre beväpnad och brist på allt.