2014-10-07, 13:24
  #5689
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av soria
Handarat är under SAA kontroll sen en vecka ungefär.
Det pågår en motoffensiv och man tog såvitt jag förstår tillbaka delar. Regimen flygbombade Haritan inatt/igår för att bereda plats till trupper, såg jag också. Kanske inte omöjligt stt filmen är från de områdena då.
Citera
2014-10-07, 13:27
  #5690
Medlem
ZuparNs avatar
Vad kommer det innebära för YPG om Kobane faller? Det tycks som att IS kommer lyckas med att inta staden. Kurder världen över demonstrerar.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article19657889.ab
Citera
2014-10-07, 13:28
  #5691
Medlem
Intressant också hur mkt Assad är beredd att förlora kring deraa och södern innan han måste flytta dit trupper från damaskus, kanske måste man ta en del av republikangardet? Svårt att bedöma avstånd osv tycker jag
Citera
2014-10-07, 13:58
  #5692
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Vad kommer det innebära för YPG om Kobane faller? Det tycks som att IS kommer lyckas med att inta staden. Kurder världen över demonstrerar.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article19657889.ab
Tror inte staden faller, det kommer bli gatustrider, där båda sidor kommer få ett helvete främst IS, då YPG känner till staden samt har antagligen vid det här laget fyllt staden med fällor.
Citera
2014-10-07, 14:15
  #5693
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Qandil
Tror inte staden faller, det kommer bli gatustrider, där båda sidor kommer få ett helvete främst IS, då YPG känner till staden samt har antagligen vid det här laget fyllt staden med fällor.

Vi vett att ni kurder är världsbäst på att kriga men nu var frågan i helvete OM. Kobane faller vad blir konsekvenserna av det? Inte vad du tror. Allt det ni kurder har trott sen dag ett har visat vara fel. Har du svar på zuparns fråga? Inte, skit i att svara med fina jävla kurdfrågor om vilka fällor ni gillrat. Hoppas ni inte åker själva på dom.


Alla jävla kurder skriver om hur bra krigare dom är och att konane inte fallit och inte kommer göra det, fine men så fort man frågar vad kobane betyder för kurder och om staden skulle falla så säger dem allt som inte har med frågan. Så jävla patetiska o konflikttädda ni är att ni inte vågar se sanningen framför er.
__________________
Senast redigerad av Idealist 2014-10-07 kl. 14:19.
Citera
2014-10-07, 14:51
  #5694
Bannlyst
Folk är nyfikna på om kobane kommer falla så har jag läst på många nyhetssajter att delar av kobane har redan fallit så vi kan räkna bort kurdernas egna ord här.

IS har tagit in sig i staden nu, det är bara en tidsfråga när den sista IS- flaggan svajjar över kobane. Kurderna har igen som allt underskattat sina motsåndare men här måste jag ge cred till IS. Varför? Jo för att innan dem belägra delar av kobane så körde dem hårt motstånd för att få kurderna också göra det, att kurderna inte skulle vara passiva och observerande, dom ville ha svar på alla sina besjutningar vilket kurderna svara bra på, tom för bra. Den taktiken gick hem för IS. Nu har kurderna knappt några amo kvar att försvara sig, det skulle inte ens räcka till att ta självmord för alla.

Hela kobane är i IS händer senast fredag morgon, sanna mina ord och medan IS, kör över kurderna så intar kurder eu parlamentet och övriga regeringsbyggnader. Arlanda har intagits av kurder just nu i skrivande stund. Det är in och stoppförbud just nu. Inban årskiftet är hela eu belägrad av kurder, gud hjälpa oss från terrorist kurderna.
Citera
2014-10-07, 14:53
  #5695
Medlem
interiorcores avatar
Jag vet inte ifall ni märkt det, men varje gång turkiska politiker är i Europa och blir utsatta för jornalisterna i ett pressrum som tar upp frågor om ISIL och Turkiet så besvarar dem alltid frågan med att dem tar emot flyktingar? Jag garanterar er att det är på det här viset! Första gången jag gjorde iaktagelsen var när Erdogan var på besök i Sverige för något år sedan. Han stod bredvid Reinfeldt och fick frågan om deras open border policy för jiahadister. Han svarade med att dem tog emot flyktingar samtidigt som han sneglade mot Reinfeldt som nickade och höll med. Det är förjävla löjligt, men så är det när någon tror att den andra inte har en hjärna.
Citat:
“No one has neither the right nor the license to criticize Turkey,” Davutoglu said Oct. 4. “The US administration and Joe Biden know too well that Turkey has been continuing to provide a safe haven to the [Syrian] refugees for four years, and if our warnings had been heeded at the beginning, we would not be living these tragedies today.”
Nu ska vi ta en närmare titt på Biden när han öppnade sitt hjärta och sa sanningen till en student som gav honom en fråga som är klockren. Den som ställer frågan är intelligent och det rätta är att tala om sanningen.
Citat:
a student questioned whether the United States should have acted earlier in Syria and why this is the right time now
Detta här nedan är svaret på om USA borde ha agerat tidigare och varför det är viktigt att agera nu? Svaret är: Ja. USA borde ha agerat tidigare eftersom Turkiet tillsammans med gulfstaterna stöde grupper med Al Qaida ideology. Ja, vi måste agera nu för att de nämnda ländernas agerande har spårat ut och vi har IS.

Koalitionen av sunni-stater har alltså två anledningar. Dem som varit med och skappat kaoset ska också vara med och städda upp skiten. Sedan så vill givetvis inte USA att det hela ser ut som ett korståg. Notera dock att den största fittan i det här spelet vägrar ta ansvar för sitt handlande! De beter sig nu som om de inte gjort något fel. Miljontals har fördrivits från sina hem och försvarslösa/svaga minoriteter har blivit utsatta för mass-slakt och sexuella övergrepp. I samma ögonblick så säger premiärministern att de ska göra allt i sin makt för att rädda en stad från att falla offer som konsekvens av deras handlande. Men endå så låter dem den falla och detta är det ultimata beviset på vilka helt igenom rutna individer dessa är.
Citat:
“What my constant cry was is that our biggest problem is our allies. Our allies in the region were our largest problem in Syria. The Turks were great friends. And I have a great relationship with Erdogan [whom] I just spent a lot of time with. The Saudis, the Emiratis, etc. What were they doing? They were so determined to take down [Syrian President Bashar al-] Assad and essentially have a proxy Sunni-Shia war. What did they do?

“They poured hundreds and millions of dollars and tens and thousands of tons of weapons into anyone who would fight against Assad. Except that the people who were being supplied were [Jabhat] al-Nusra and al-Qaeda and the extremist elements of jihadis coming from other parts of the world. Now you think I'm exaggerating. Take a look: Where did all of this go? So now what's happening? All of a sudden, everybody is awakened because … [IS] which was al-Qaeda in Iraq, which when they were essentially thrown out of Iraq, found open space and territory in ... eastern Syria, worked with al-Nusra who we declared a terrorist group early on and we could not convince our colleagues to stop supplying them. So what happened? Now, all of a sudden, I don’t want to be too facetious, but they have seen the Lord! Now ... the president's been able to put together a coalition of our Sunni neighbors, because America can't once again go into a Muslim nation and be the aggressor. It has to be led by Sunnis to go and attack a Sunni organization. So what do we have for the first time?”
http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2014/10/turkey-united-states-biden-erdogan-middle-east-harvard.html#ixzz3FSaLetF4

Här har ni imperiumets talesperson (USA State department) som blir grillad av jornalister den 6 okt. Det är tur att det är möjligt att ställa makthavare till svars. Här ställs alla frågor som vi alla har frågat oss. http://www.c-span.org/video/?321934-1/state-department-briefing

Hon är full av skit och borde istället säga sanningen: Vi har riktigt vidriga länder som allierade och våran mun hänger inte ihop med våran hand. Vi använder situationen i Kobane för att pressa PYD/YPG till att inordna sig under FSA's hierarki. Om de väljer att delta i något som de inte vinner på så kommer vi hjälpa dem i Kobane.
Citat:
U.S. warplanes have struck in the vicinity of Kobane on up to four occasions since the offensive began — compared with more than 90 strikes carried out around Iraqi Kurdistan in the two weeks after President Obama ordered the U.S. military back into action in Iraq in June. The most recent U.S. attack was reported by Kurdish activists Friday night and could not be independently confirmed.
http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/the-us-acted-to-save-iraqs-kurds-why-not-syrias/2014/10/03/72d4b3f2-4b27-11e4-a046-120a8a855cca_story.html
__________________
Senast redigerad av interiorcore 2014-10-07 kl. 15:07.
Citera
2014-10-07, 16:26
  #5696
Medlem
interiorcores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Vad kommer det innebära för YPG om Kobane faller? Det tycks som att IS kommer lyckas med att inta staden. Kurder världen över demonstrerar.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article19657889.ab
Det finns en risk för att delar av gruppen anser att taktiken/strategin/iden/tillvägagångsättet inte är rätt och väljer att bryta sig ut. https://en.wikipedia.org/wiki/Kurdistan_Freedom_Falcons

Eller så blir det ingen utbrytning, men då är det för att organisationen förändras. De kommer ha samma mål som innan, men de kommer ha en ny aproach för att nå målet.

De ställs nu inför en väldigt svår mental reality check och jag vet inte om de kan smälta detta eller ej. Under dem senaste veckorna så har alla fått klart för sig att makter med samma/liknande värderingar som dem själva inte bryr sig om deras existens. Dem kanske kände till detta innan med, men nu blir det alltså svart på vitt.

Det är svårt att säga hur ett nederlag i Kobane kommer påverka YPG eftersom omständigheterna då nederlaget skedde var unika. En enklav har varit isolerad i flera år av en angränsande stat och blir omringad av en rival som har flera gånger mer soldater som också är bättre utrustade. Det man kan se i historian när två rivaler möter varandra på nogorlunda lika vilkor är att den förlorande parten kan anama den vinnandes stil/metod/ide/strategi etc. Jag va inne på det i början av inlägget.

Många kurder frågar sig nu om det är IS eller Turkiet man ska lägga ner sin energi på? Ska man fortsätta stridda mot dessa lowlife i all evighet när stödet från en utomstående påverkar utfallet. Skit i IS! Vägra delta i det här smutsiga spelet som eliten utsätter fattiga människor för. Lämna eran egendom och ta er över gränsen till Turkiet där ni blir flyktingar. Därefter så är det rotens uppgift att skydda er och då kan dem bli offer för sitt eget spel.

YPG har kontroll över ett område med minst 2 miljoner invånare i Syrien och dessa är belägna längs gränsen till Turkiet. Evakuera alla byar och städer, och lägg ner era vapen och sätt på er civila klädder.

Om någon tänkt spela ett spel så ska man hacka sönder spelet helt och hållet!
Citera
2014-10-07, 16:38
  #5697
Medlem
Yaskos avatar
Barzani vill att Turkiet ska tillåta Peshmerge att använda turkisk terriorium för att nå Kobane. Förstår inte varför alla är så besatta av att dra in Turkiet in i kriget. De kan väl kriga sig fram till Kobane så har de gjort någon nytta genom att rensa ut ISIS längst vägen.

PKKurder löper amok i Europa. Igårkväll ockuperade de Arlanda flygplats. Idag blockerade de Öresundbron. De har dessutom stormat EU-parlamentet i Bryssel. Så går det när man göder terrorister, de biter en i arslet förr eller senare.
Citera
2014-10-07, 16:42
  #5698
Medlem
ZuparNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av interiorcore
Det finns en risk för att delar av gruppen anser att taktiken/strategin/iden/tillvägagångsättet inte är rätt och väljer att bryta sig ut. https://en.wikipedia.org/wiki/Kurdistan_Freedom_Falcons

Eller så blir det ingen utbrytning, men då är det för att organisationen förändras. De kommer ha samma mål som innan, men de kommer ha en ny aproach för att nå målet.

De ställs nu inför en väldigt svår mental reality check och jag vet inte om de kan smälta detta eller ej. Under dem senaste veckorna så har alla fått klart för sig att makter med samma/liknande värderingar som dem själva inte bryr sig om deras existens. Dem kanske kände till detta innan med, men nu blir det alltså svart på vitt.

Menar du att en splittring möjligen skulle kunna ske mellan Afrin och Qamishli eftersom linjen kapats mellan dessa?

I övrigt har jag svårt att se splittringar inom YPG. Det är just nu dem måste vara som mest enade, speciellt i Qamishli/al-Hassake som kan tänkas bli nästa mål. Detta är också YPG:s starkaste fäste.
Citera
2014-10-07, 16:44
  #5699
Medlem
tigersaid86s avatar
Här har vi dessa som räddat oskyldiga människoliv i Irak när IS mördade och jagade upp över hundratusen upp på ett berg.

Och det är även dessa som nu försvarar Kobane.

Video:
https://vid.me/90q


3 distrikt är tagna av IS men kurdiska flaggan vajar ännu centralt.

Kurdisk tjänsteman säger att det är antingen dom som kommer förintas eller vi.

Koalitionen har bombat runt kobane något, resultatet vet ingen ingenting om.

IS är på gång med att ta över Kobane som Kurderna i norra Syrien har skapat ett eget autonomi i likt med den i norra Irak.

Kobane är en stor stad med en väldigt strategiskt placering.
Staden är ivägen för enklare rekrytering och smuggling till och från Turkiet, den är helt enkelt viktig och är i vägen.
Citera
2014-10-07, 16:46
  #5700
Medlem
ZuparNs avatar
En sak jag undrat över är varför USA bombar i Deir ez-Zoor. I staden strider enbart IS och SAA. Varför sätter USA in sina attackflyg mot IS och på så sätt ger understöd till SAA? Det kan tolkas som att USA stödjer den syriska regeringen och det vill de ju helst undvika.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cities_and_towns_during_the_Syrian_Civil_War#media viewer/Fileeir_ez-Zor_clashes_%282011%29.svg
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in