Citat:
Ursprungligen postat av
interiorcore
Den skrevs 1956.
Jaha, och? Syrien gjorde en folkräkning 1943 under det franska mandatet. Sök på "Syrian census 1943" så får du se på samma siffror.
Citat:
Ursprungligen postat av
interiorcore
De ökar i antal, men gruppen var i majoritet 68% vid första räkningen och majoritet 73% vid andra räkningen. I och med att kategorin är sunnimuslimer så kan man heller inte va säker på att det är kurderna som står för ökningen. I vilket fall så bryr jag mig inte om det här, det är helt meningslöst att sitta och diskutera sånt här när hela områden kan tömas under kort tid. Dessutom så har ju centralmakten fört en arabisering i området under 60-talet så vad är det du är sur över?
Det vi kan fastslå är att din källas nummer är med all förmodan rent åt helvete när den påstår att upp emot 250.000 kurder bodde i Jazira vid 20-talet när inte ens hela områdets befolkning tillsammans utgjorde knappt 150.000. Vi vet redan att kurder i sin konflikt med Turkiet har orsakat flyktingströmmar till bland annat Syrien. Ge mig en trovärdig förklaring över hur de sunnimuslimska siffrorna annars kan gå upp så dramatiskt under ett fåtal år?
Citat:
Ursprungligen postat av
interiorcore
Gäller inte samma för dig och din källa.
Den första källan (som ger 1943-siffrorna) är från en bok skriven av en brittisk-libanesisk historiker, utgiven av
Oxford University Press. Inte direkt någonting du kan skoja bort.
Den andra källan hänvisar till samma siffror som den första källan gör för år 1943 (se på andra sidan), vilket ger den trovärdighet samt att det är en neutral källa.
Din källa kommer från en wikipedia-sida skriven av kurder, som därav har ett intresse att ta fram "källor" som gynnar deras agenda.
Citat:
Ursprungligen postat av
interiorcore
Jag syftade på att du skulle ge exempel och inte ge vaga grejer som din still är provocerande. Men i vilket fall så börjar jag tröttna och btw är inte din egen still just nu provocerande? Hur klokt är det att göra något som man beskyller någon annan för att ha gjort?
Fast du har provocerat många, vilket vi har exempel på i tråden, därav är det inte "vaga" grejer.
Jag förstår att jag själv kan uppfattas som provocerande av kurder, men det är för jag tyvärr själv inser att jag inte är helt agendafri. Jag triggas igång när en del kurder försöker kurdifiera ett områdes historia och förminska övriga folkgruppers historia. Försök se det från min sida.