2014-10-04, 21:24
  #5569
Medlem
interiorcores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yasko
http://www.haberturk.com/gundem/haber/996724-pyd-lideri-muslim-turkiyeye-geldi
Läste översättningen. Det skedde igår? Jag har inte sett någon annan källa som nämn det här, det är ju trotsallt newsworthy.
Citera
2014-10-04, 21:36
  #5570
Medlem
Yaskos avatar
Andra newsites säger idag. DHA nyhet.
Citera
2014-10-04, 21:44
  #5571
Medlem
Inget nytt om Kobane? Kritiskt läge och helt tyst i tråden.
Citera
2014-10-04, 21:46
  #5572
Medlem
Yaskos avatar
Motstridiga uppgifter om Kobane, kan vara därför.
Citera
2014-10-04, 22:11
  #5573
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av interiorcore
Du har inte läst motionen och nu så yrar du om grejer som du inte vet något om. Ingen får annektera, det är typ en universiell lag så det behöver vi inte ens diskutera och förövrigt så nämns det inte i motionen. Mandatet möjliggör för utländsk militär att använda turkisk territorium och att turkisk militär kan utföra operationer i Syrien och Irak i syfte att bekämpa terrorist grupper. Så säg inte att mandatet är riktat mot Assad när det inte ens nämnt Assad.

Du måste skillja på två saker. Mandatet och erdogans prioriteringar.

Du får tolka det som du vill. De flesta tolkar inte det på ditt sätt. Du måste klara av att se saker i sitt kontext, när de sägs och hur de sägs. Även fast det ändå bara skulle handla att genomföra militära operationer i ett annat lands territorium utan dess tillåtelse eller skapa "säkerhetszoner" så är det en kränkning av landet och inget ett land som Syrien kan acceptera. Funkar kanske att göra som man vill med länder som Somalia eller Irak men nu ingick Syrien och med tanke på de 2 ländernas tidigare historia där Turkiet redan "annekterat" Hatay provinsen från Syrien så är det ingenting Syrien kan ta lätt på.

Men nu handlade det om att jag trodde att Erdogan förmodlingen inte kommer genomföra militära operationer i Syrien, inte snart i varje fall som saker utspelar sig nu.
__________________
Senast redigerad av panonia 2014-10-04 kl. 22:42.
Citera
2014-10-04, 23:34
  #5574
Medlem
mazdarikards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av interiorcore
Mandatet är inte riktat mot Assad, har du läst den ens? Men Erdogans första prioritet är att avsätta Assad, det är dock något helt annat. Dem vill förbättra förutsättningarna för rebellerna att kriga mot Assad. De vill inte själva kriga mot Assad och det finns noll sannolikhet att det blir så.

Är du säker på detta? Tänk efter lite varför ISIS går så hårt fram mot just Kobane. Det finns mörka krafter som vill dra in "Turkiet" i kriget. Erdogan har inte gjort ett rätt sedan konfliktens början och är defacto en usel strateg som alla krigförande parter i Syrien är fullt medvetna om och vill utnyttja till sin fördel. "Turkiska" tanks på syriskt territorium kommer att uppgradera konflikten till 2.0 och ett regionalt kaos utan nåde, vilket givetvis ISIS och sunniaraberna kommer att "vinna" på, sett ur deras synvinkel.
Citera
2014-10-05, 00:02
  #5575
Medlem
Vad finns det för uppgifter i omlopp om slaget om Kobane?
Citera
2014-10-05, 00:58
  #5576
Medlem
Yaskos avatar
ISIS anfaller från syd just nu.
Citera
2014-10-05, 01:07
  #5577
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Yasko
ISIS anfaller från syd just nu.
Ingen har kommit in i staden än eller?
Citera
2014-10-05, 01:11
  #5578
Medlem
Skulle vilja ha videon översatt och analyserad av någon "neutral" debattör.

Uppenbarligen är det Jaysh al-Sha'bi som evakuerar helt oorganiserat. Vet någon var det här är någonstans?

http://www.youtube.com/watch?v=2vwMJqyKpTA
__________________
Senast redigerad av MbmA 2014-10-05 kl. 01:40. Anledning: Glömt länk
Citera
2014-10-05, 01:16
  #5579
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MbmA
Skulle vilja ha videon översatt och analyserad av någon "neutral" debattör.

Uppenbarligen är det Jaysh al-Sha'bi som evakuerar helt oorganiserat. Vet någon var det här är någonstans?
Vilken video?
Citera
2014-10-05, 01:16
  #5580
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mazdarikard
Det finns mörka krafter som vill dra in "Turkiet" i kriget.
Sauron?

Citat:
Ursprungligen postat av mazdarikard
Erdogan har inte gjort ett rätt sedan konfliktens början och är defacto en usel strateg som alla krigförande parter i Syrien är fullt medvetna om och vill utnyttja till sin fördel. "Turkiska" tanks på syriskt territorium kommer att uppgradera konflikten till 2.0 och ett regionalt kaos utan nåde, vilket givetvis ISIS och sunniaraberna kommer att "vinna" på, sett ur deras synvinkel.
Vad menar du med citationstecknen runt 'turkiska' och 'vinna'? Menar du att tanksen kommer att användas av rebellerna som isin tur kommer att hamna i daesh händer?
__________________
Senast redigerad av Hommer 2014-10-05 kl. 01:38.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in