2014-11-19, 13:14
  #3613
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av bannaintekalasfilm
Sömnparalys kanske?
Inte om lamporna tänds när ingen är där. Såpass klar var jag.
Citera
2014-11-19, 15:26
  #3614
Medlem
Dragonflashs avatar
Av någon anledning ska man bränna rökelser genom alla rummen och vädra om man märker något övernaturligt hemma eller i sommarstugan. Salvia är att rekommendera någon form av kristaller vindfångare eller drömfångare kan hängas upp vid gaveln till sängen och i köken. Undvik levande ljus och att ta kontakt med andarna om det visar sig att de gillar "godiset" Det finns nämligen poltergeist som dras till tex kattskålar nybonade golv och öppnare ytor samt vissa väggar. Man får tända ljus men börja försiktigt och kontakta gärna ett medium. I fallen där de öppnar skåpluckor kan man lägga en bit eldad salvia eller något som relaterar till nyfikenhet tex godispåsar glasburkar med brända rökelse stickor. Vad som helst som fångar uppmärksamhet.
Citera
2014-11-23, 21:17
  #3615
Bannlyst
Nu så jag nyss en skugga igen från ingenstans, hjälp mig jag undrar var som spelar mig ett spratt?
Citera
2014-11-30, 09:48
  #3616
Medlem
Var på drive-thrun på Burger King och kände mig som Joffrey från Game of Thrones, tog över en månad innan jag fattade.. burger.. KING.

Sen en gång på WoW var jag på en plats typ ingen är på för det finns ingen mening, berg sluttning med snö så ligger en draenei tjej där död och heter "Avalanche" sen ressar hon efter en stund och springer iväg.

Sen en gång när jag skulle simma in i stora röret i Zangarmarsh såkommer det en jävel med guild namnet "super fast jellyfish"
och så lite till sånt

Sådana här saker har hänt i verkligheten också till exempel när jag var på LVU hem så vet inte varför men jag fick för mig skriva upp mitt hemtelefonnummer på tavlan på rummet sen går jag typ i sömnen efter det och handtag är i huvudhöjd..(aldrig drogat) och sen kommer en lång personal och skakar mig liksom "vakna till verborlo!!" och gapar och så blir det så där mörkt runt han precis som i sagan om... ring...en...
Citera
2014-11-30, 15:20
  #3617
Medlem
Limberjs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dragonflash
Av någon anledning ska man bränna rökelser genom alla rummen och vädra om man märker något övernaturligt hemma eller i sommarstugan. Salvia är att rekommendera någon form av kristaller vindfångare eller drömfångare kan hängas upp vid gaveln till sängen och i köken. Undvik levande ljus och att ta kontakt med andarna om det visar sig att de gillar "godiset" Det finns nämligen poltergeist som dras till tex kattskålar nybonade golv och öppnare ytor samt vissa väggar. Man får tända ljus men börja försiktigt och kontakta gärna ett medium. I fallen där de öppnar skåpluckor kan man lägga en bit eldad salvia eller något som relaterar till nyfikenhet tex godispåsar glasburkar med brända rökelse stickor. Vad som helst som fångar uppmärksamhet.
Men helt seriöst, ifall det nu skulle finnas andar (jag tror på dom) så tror jag faktiskt att det skulle finnas något mer vetenskapligt bakom deras existens. Ifall jag nu skulle dö å bli en ande, inte fan skulle jag gå å reagera ifall någon täckte över ett par speglar å satte ut ljus med salviaaromer i vardagsrummet. Spöken är inte magiska å helt hokus pokus, det är något mycket djupare än så.
Citera
2015-01-13, 18:42
  #3618
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rebelx

En annan gång så kom jag hem nånstans ifrån. Lägger mina kingsize rizla på min bäddade säng när jag ska plocka fram lite godis som jag tänkte mecka ihop.
När jag sedan ska ta mina papper så finns de inte kvar, så jag börjar leta i mitt rum för nånstans måste de vara.
Efter ca 15min finkammande av mitt rum (inkl skaka av täcke, lakan etc) så ligger papprena prydligt på sängen.
Tror inte jag rökte efter det....

Hänt mig med.. detdär med papprerna + likadant med rökat ( en vecka innan)
Citera
2015-01-13, 19:56
  #3619
Medlem
Det händer att jag får en väldigt stark känsla av att något ska hända alldeles strax, och så händer det. Ungefär ett par gånger per år inträffar det. Sannolikheten för att jag med förnuft ska kunna förutsäga händelserna är i stort sett obefintliga då de är så speciella.

Däremot är jag ganska oberörd av sådana händelser som kan ha en naturlig förklaring, till exempel att en tavla hoppade ut från väggen klockan 12 på natten då jag skulle gå på toaletten.
Eller att skopan på en stillastående traktor helt plötsligt rasade ner på marken då jag gick förbi. Ingen var där.
Citera
2015-01-14, 06:25
  #3620
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av snedvridet
Klockan 3 på natten, varje natt, bankar det på min glasdörr i till min lägenhet. Tror inte på paranormala fenomen men kan vara redigt läskigt ibland haha. Vet inte vad det är och vågar inte kolla heller

Bull shit. Antingen drömmer du bara eller så ljuger du.

Förresten, vad är det för paranormalt eller onaturligt om nån skulle knacka på din glasdörr?!

filma annars förblir du en lögnare!
Citera
2015-01-28, 17:42
  #3621
Medlem
Förr när våran familj precis köpt en ny husvagn, sov vi några nätter ute på gården i den.
Tror detta var på hösten, men iaf så var farsan kvar inne och tittade på tv och duschade medans vi andra sov.

När han kom in i husvagnen berättade han för min mamma att det stått en tydlig svart skugga framför husvagnen som svävade sakta upp mot skogen och sedan försvann in i mörkret. Han hade till och med ropat för han trodde de var morsan.

Han som inte tror på någonting var till och med lite rädd
Citera
2015-02-03, 14:45
  #3622
Medlem
Tror egentligen bara på det jag själv upplevt, och det är inte mycket (även om jag respekterar andras vittnesmål, om det kommer från folk som jag uppfattat som trovärdiga)

Dock - häromdagen var jag barnvakt åt bl a en tvååring. Föräldrarna hade åkt hemifrån för en kvart sedan, ytterdörren var låst och jag var på väg från hallen in i köket, med lillpojken i famnen när jag skymtar en skugga i hallen. Inte första gången det händer mig, och jag tror faktiskt att det är synsinnet som brukar spela mig ett spratt, inget annat.
Men pojken ropar entusiastiskt: "Pappa!"
Det fanns givetvis ingen i hallen mer än vi, storebror byggde lego i köket.
Då blev jag lite illa berörd, sa inget till någon i familjen men bad dem vara försiktiga och rädda om sig i allmänna ordalag (som om det skulle hjälpa ).

Har en känsla av att liknande upplevelser kan tyda på något bakomliggande, som man behöver ta itu med.
Att arbetsplatsen suger har jag också lyckats konstatera ( mycket ovanligt) - men det är inte arbetsuppgifterna eller kamraterna som direkt känns obehagliga. Snarare sitter det i väggarna, det är något som inger en direkt motvilja mot att vara där mer än nödvändigt. En av jobbarkompisarna sa att hon hört samma sak från många andra, och att det är just den speciella platsen där vi mest håller till, som upplevs som deprimerande. Jag skulle kunna sträcka mig till att det är en speciell korridor. Det är ett nybygge från 1980-talet, tidigare låg där ängar, och ett daghem.
Citera
2015-02-07, 13:45
  #3623
Medlem
Har varit med om 2 olika spökrelaterade händelser.
Första gången så var jag och en kompis ute på landsbygden där han hade en sommarstuga. Vi fick för oss helt spontant att grilla kl 12 på natten. Vi gick ungefär 300-400 meter ifrån sommarstugan där det fanns skog och började grilla. Under nattens gång såg vi några djur som sprang runt oss där vi satt vid brasan. Dagen efter på morgonen så berstämde vi oss för att gå och kolla vad de var för djur som sprungit runt oss genom att kolla på spåren. Där vi hade suttit fanns det en bäck med inga träd runt, alltså det va rätt så öppet. Helt plötsligt hör vi att det kommer och går någon på andra sidan. När vi får syn på "personen" så var han (såg ut som en man eftersom skepnaden var rätt grov) helt bläcksvart. Inget ansikte, inga synliga händer, helt svartklädd. Av ren reflex så hälsade vi båda till denne "person" men han sa inte något. Såg bara ut som att han stog och stirrade på oss. Efter ungefär 10 sekunder började jag och min vän bli rädda som fan och fråga flera gånger vad han ville. Han svarade inte utan bara vände sig om och gick därifrån. Han passerade ett träd men kom aldrig fram på andra sidan utan bara försvann i tomma intet. Aldrig sprungit så fort i hela mitt liv tillbaka till sommarstugan. Vi berättade vad som hänt för kompisens fader och då skrattade han bara och sa att vi är då inte de första som sett denna man.

Min andra gång såg jag aldrig någon skepnad utan ett objekt som rörde sig. Jag hade varit med min bästa vän på hans flickväns fest. Jag bestämde mig för att sova där så fick hedersplatsen, soffan!
Klockan var runt 2-4 (kommer inte riktigt ihåg) så började vi nyktra till. Vi bestämde oss för att gå och sova så jag tog en filt och la mig i soffan. Brevid soffan på väggen har min väns flickvän bilder på familjen. Av ren slump kollade jag upp på dessa foton och helt plötsligt ser jag att fotot på flickvänen lyfter ifrån väggen ungefär en decimeter. Jag hoppar upp ur soffan fort som fan och bara stirrar tills fotot gungar till och åker tillbaka emot väggen. Fotot studsar till en gång emot väggen och sen stannar till. Jag blir så otroligt rädd så jag bara somnar på stört. Har ingen aning hur jag somnade men jag vet att detta var ingen dröm. Dagen efter berättar jag för dem vad som hänt och flickvänen blir inte alls förvånad utan säger: "Alla som sovit eller varit här under en natt har sett eller hört något. Ibland brukar spöket byta kanal på tvn när vi sitter och kollar på någon film. Spöket har även dragit ur en lampa så hårt att lampan ramlat och spruckit emot golvet." Hon berättade även att detta spöke har dragit dem i håret NÄR de stog i badrummet och kollat sig i SPEGELN.

Var rätt så skeptiskt när de gäller spöken innan dessa händelser men nu tror jag att de finns då jag upplevt saker själv!
Citera
2015-02-08, 00:50
  #3624
Medlem
Enzymes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dragonflash
Av någon anledning ska man bränna rökelser genom alla rummen och vädra om man märker något övernaturligt hemma eller i sommarstugan. Salvia är att rekommendera någon form av kristaller vindfångare eller drömfångare kan hängas upp vid gaveln till sängen och i köken. Undvik levande ljus och att ta kontakt med andarna om det visar sig att de gillar "godiset" Det finns nämligen poltergeist som dras till tex kattskålar nybonade golv och öppnare ytor samt vissa väggar. Man får tända ljus men börja försiktigt och kontakta gärna ett medium. I fallen där de öppnar skåpluckor kan man lägga en bit eldad salvia eller något som relaterar till nyfikenhet tex godispåsar glasburkar med brända rökelse stickor. Vad som helst som fångar uppmärksamhet.

Det där har jag aldrig fattat. Folk som är frälsta på paranormala fenomen brukar påstå att andar är från någon annan högre dimension där andra fysiska lagar gäller t.ex. ska dom kunna gå genom väggar. Varför skulle dessa spöken då påverkas av ett sketet stearinljus eller lite rökelse?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in