Citat:
Ursprungligen postat av pippi70
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16210082.ab
Särbon säger enligt artikeln:
Han har varit *mannen i Tuula Lavikkalas liv de senaste fem åren.
Här sätter många i Gävle i halsen eftersom de ju vet att han har varit mannen i Tuulas liv de senaste
femton åren.
Bakom ryggen på särbons dåvarande sambo/kvinna. Ajjabajja särbon att han ljög här!
Kan han möjligtvis ljuga om något mer?

Där har du kanske viktig info. Om du vet mer, kontakta polisen.
Ett scenario kan vara att särbon hade spelskulder och eller spelberoende och att Tuula täckte upp. Får polisen gå igenom särbons ekonomi och vanor?
I kärlekens namn kan kvinnor, och män, göra mycket, osjälviskt och korkat. Skojeriet med kommunens konton verkar ha börjat för fem-sex år sedan, när förhållandet blev "officiellt"? Den eventuella hjärntvätten kanske pågick under en längre tid? Började Tuula utföra tjänster åt mannen (flytta cash) i hopp om att relationen skulle bli mer stadig?
Jag tror fortfarande att hon tog livet av sig, men, särbon kan vara inblandad. Tuula kan även ha utsatts för brott. Särboförhållanden är ibland isär-boende för att något inte fungerar fullt ut. Misshandel? Tuula kan ha dolt mycket för sina barn. Kände hon att hon inte dög i den här mannens ögon? Hur har hennes relationer sett ut tidigare, barnens far, finns han med i bilden på något sätt? Den här kvinnan har verkligen råkat illa ut, jag tror så i detta läget. Kan det vara så jävligt att hon blivit röjd ur vägen, och dessutom får skulden för allt? Undrar vad som stod i brevet? Var det dikterat?