2013-06-13, 05:53
  #133
Medlem
LightClouds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Paddington
vBortsett från övriga effekter och bieffekter, vad för skydd kan man vidta om man tar kärlsammandragande preparat av något skäl?
Acetylsalicylsyra / Treo/ Trombyl osv. är ju ett ämne som minskar risken för att det skall bildas proppar generellt. Men sedan hamnar man bland de receptbelagda och svårare läkemedlen som Waran etc. ganska snabbt.

Att värma extrtemiteterna är vad jag förstått gynnsamnt (vidgar kärlen), likaså mindre mänder alkohol kan jag tänka mig då det förtunnar blodet och vidgar kärlen.

Men det borde finna fler lättdoserade och åtkomliga kärlvidgare att tillgå. Doktor? - någon?
Blålila ben är inget jag skulle ta lätt på.

Jag åkte på en DVT (djup ven trombos/propp i större ven i vaden) under en period då jag tog MDPV på kvällarna, innan det klassades och man insåg vilken sjuk jävla drog det var.

Det får man inte under 35 utan vidare och jag är tämligen säker på att orsaken ligger i MDPV bruket. Har hört flera liknande fall. 3,4 CTMP ger också sämre flöde till fötter och ben, lossnar en sådan proppbildning, som man kanske knappt märker, så kan det vara över på minuter om den sätter igen lungan och därmed syresättningen av förmak(en).

Förmodligen nås inte försökskaninerna av denna dödsstatistik då det är ett vanligt sätt att lämna jordelivet på och man inte aktivt söker efter nya nätdroger så fort någon får en lungemboli.

Så: ett tråkigt varningens finger av egen erfarenhet samt en fråga kring möjligheten att skydda kärlen om man nu ändå tar ett preparat med sammandragande verkan.

Efter att ha läst lite i en tråd om substansen 25i-NBOMe som även den är vasokonstriktiv rekommenderades det att ta en tesked cayennepeppar och skölja ned med ett stort glas vatten. Het/stark mat utvidgar kroppens blodkärl!
Citera
2013-06-13, 07:56
  #134
Medlem
SadCats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Torrents
Jag kan ju alltid länka till mitt tidigare inlägg som jag skrev efter att jag testat drogen.

https://www.flashback.org/sp43665713

Kommer absolut inte pröva denna igen!

Ajdå, låter mindre kul. Jag körde på lite över 150mg nasalt, pulverform då.
Kommer inte köra denna igen heller. Psykos varning på den dosen jag tog
Citera
2013-06-13, 15:02
  #135
Medlem
Torrentss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SadCat
Ajdå, låter mindre kul. Jag körde på lite över 150mg nasalt, pulverform då.
Kommer inte köra denna igen heller. Psykos varning på den dosen jag tog

Tvivlar jag inte en sekund på!
Citera
2013-06-13, 17:14
  #136
Medlem
affemelikes avatar
Tja!

Fick hem ett sample 10mg av denna när jag beställde annat från J.. Vad tror vi om dosering i.v? 5mg eller 10mg?

Citera
2013-06-14, 19:34
  #137
Medlem
pinkapes avatar
Om någon är intresserad om att lösa upp denna rc för att administrera på annat sätt så går det utmärkt att lösa i isopropyl alkohol. Renaste varianten 96% sedan blanda alkohol lösningen som är liten i mängd med vatten. Låta alkoholen dunsta oen större andel vatten ;-) happy researching försiktighet xär ett måste.
Citera
2013-06-20, 05:14
  #138
Medlem
Var inte intresserad av denna RC men efter att ha läst tråden är jag sugen.
Folk har hällt bensin i min brevlåda. Och försökte bryta ner min dörr.
Skuggfolk har förföljt mig, fick sån panik att jag ringde polis.
Jag har blivit angripen av morgellons-maskar.
Methbugs är inte kul grejer, kliar och har sig!


Snetrippar på CS är numera bara kul.
Citera
2013-06-20, 05:20
  #139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zi
Var inte intresserad av denna RC men efter att ha läst tråden är jag sugen.
Folk har hällt bensin i min brevlåda. Och försökte bryta ner min dörr.
Skuggfolk har förföljt mig, fick sån panik att jag ringde polis.
Jag har blivit angripen av morgellons-maskar.
Methbugs är inte kul grejer, kliar och har sig!


Snetrippar på CS är numera bara kul.


Ba dum piss

hahaha jaa du, vet hur det kan bli om man inte sover någon jävla gång busnisse
Citera
2013-06-22, 23:56
  #140
Medlem
Om inte denna etylfenidat/metylfenidatRC dög så är här en lista med lagliga analoger,

3CTMPNMe
(±)-threo-N-methyl-3-chloromethylphenidate
4ATMP
(±)-threo-4-aminomethylphenidate
4FTMP
(±)-threo-4-fluoromethylphenidate
4MeTMP
(±)-threo-4-methylphenidate
4MeTMPNMe
(±)-threo-N-methyl-4-methyl-methylphenidate
3,4CTMP
(±)-threo-3,4-dichloromethylphenidate
TMP
(±)-threo-methylphenidate
TMPNMe
(±)-threo-N-methyl-methylphenidate
TMPNBn
(±)-threo-N-benzyl-methylphenidate
TROHNBn
(±)-threo-N-benzylritalinol
TROMeNBn
(±)-threo-N-benzylritalinol methyl ether

hitta er närmsta kemist!
Citera
2013-06-28, 06:14
  #141
Medlem
Var först inte sugen då jag redan äter ritalin men orkar sällan dagligen.
Köpte en pellet efter ha läst tråden. Jag sov dåligt inatt, eller förresten, jag sover ungefär aldrig.

Jag förväntar mig att det ska ta några timmar, sen får förnimmelser av en stimulant som inte känns som ett hjärntummör till en böran. Men sedan fort går över i en AT inte olik den på Concerta men värre. .
Något annat jag borde vara känslig mot tycker ni?

Kollar lite på molekylen, det ser ut som man satt ihop den för att ge mest dopamin effekt.

Enligt fulllers PDF(som jag inte kommer åt nu) var den också neurotoxistisk.
4-BA > 4-CA > 4-FA / 3,4-CTMP
Från mest till minst giftig.om jag minns rätt.

Kan inte vara en slump att den samtiigt liknar opiod-RCn. AH-7921....

Sen förvåner det mig åter igen hur de tänker. De ville göra den potent DRI ser man, men förstår inte hur man tänkte sen. Som mitt inlägg ovan menade. det finns redan lovande lagliga analoger vilket borde vara första valet, men istället börjar man med shady kemi...

Nu gick jag AFK, skriver som jag vore tjackad.
Kan väl inte känna av det redan?
__________________
Senast redigerad av Zi 2013-06-28 kl. 07:02.
Citera
2013-06-28, 07:58
  #142
Medlem
1 timma och 30 min, känner mig mer pedantiskt. Lite dumtjackad,

Och rättså rastlös, inte alls olikt som på concerta.

3,4-CTMP verkar bekräfta vad jag trott i många år, att de mer långtidsverkade(Concerta) ger mer biverkningar än kortvariga(ritalin).

Sen är väl Ritalin dex-metylfenidat, medans concerta är levo,dex-metylfenidat?
Var ju rätt oklart där Concerta tillverkas i Sverige. Och rätt nytt att man undersöker isomeri.
Citat:
Four isomers of methylphenidate are known to exist. One pair of threo isomers and one pair of erythro are distinguished, from which only d-threo-methylphenidate exhibits the pharmacologically usually desired effects.[14][160] When the drug was first introduced it was sold as a 3:1 mixture of erythro:threo diastereomers.

The erythro diastereomers are also pressor amines. "TMP" is referring only to the threo product that does not contain any erythro diastereomers. Since the threo isomers are energetically favored, it is easy to epimerize out any of the undesired erythro isomers. The drug that contains only dextrorotary methylphenidate is called d-TMP. A review on the synthesis of enantiomerically pure (2R,2'R)-(+)-threo-methylphenidate hydrochloride has been published.[161]
http://en.wikipedia.org/wiki/Methylphenidate

Det skulle förklara skillnaden i biverkningarna på Ritalin och Concerta som alla kännt av.

Det är bara Focalin av Novartis, as Attenade som är ren D-metylfenidat(NDRI). Skulle gärna prova.

Äter 30*2mg ritalin coh 40mg strattera om dagen är det tänkt men tar paus nu.
Vore intressant om de gick få till Sverige.
---

Sen har vi också Christopher Gillberg

Mannen lät sig influeras av autism och hitttade på DAMP,
Citat:
Som ett resultat av forskningen kom Gillberg fram till att vart femte svenskt barn skulle lida av damp.

Motståndarna menade att en mer rimlig uppskattning skulle vara 5–7 procent.
och gick ut med att Svenska Concerta var den bästa medicinen för det. CIBA/AstraZeneca/Astra hade patentet då.
Citat:
Upprinnelsen till bråket är den forskning som Christopher Gillberg bedrivit sedan 1970-talet om damp och adhd. Gillberg ser en biologisk orsak till diagnoserna och har förespråkat medicinering med centralstimulerande medel.

Christopher blev sedan flera gånger tvingad att lämna ut sin forskning vilket han vägrade.
Jag råder er att läsa själva, sjukt att en sån här man fick sånt grepp om barnpsykiatrin.

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/pr...tt_5607887.svd

Citat:
Men i maj 2004 uppges hela materialet ha förstörts i papperstuggar av Gillbergs fru, en forskarkollega och avdelningens controller – utan Gillbergs vetskap.

Personalansvarsnämnden vid Göteborgs universitet beslutade att polisanmäla dem. I januari 2005 åtalade JO Christopher Gillberg för tjänstefel.

Gillberg dömdes i både tingsrätt och hovrätt för tjänstefel för att han vägrat lämna ut sitt forskningsmaterial.

Citat:
Vad betyder domen för forskningsvärlden?

Det beror helt och hållet på vem man frågar. Å ena sidan: flera namnkunniga forskare har gett Gillberg sitt stöd och menat att det ur patientsäkerhetssynpunkt var rätt att inte lämna ut materialet. Argumentet är att deltagare i forskningsstudier måste kunna lita på de löften om sekretess som ges.

Å andra sidan menar kritiker att all forskning måste kunna kontrolleras i efterhand och därför måste forskare vara beredda på att dela med sig av materialet. Något svar om hur denna avvägning ska ske ges dock inte i domen från Europadomstolen.

Var finns materialet i dag?

Hela underlaget till Gillbergs forskningsstudie förstördes 2004 av medarbetare på Göteborgs universitet – något tre personer dömts för.

Det brändes i en oljetunna.

Citat:
Lars Christopher Gillberg, född 19 april 1950 i Göteborg, är professor i barn- och ungdomspsykiatri vid Göteborgs universitet liksom vid Institute of Child Health i London och vid universitetet i Glasgow. Gillberg är också medlem av den Norska Vetenskapsakademin. Hans forskning omfattar ett brett fält av neuropsykiatriska tillstånd hos barn och ungdomar såsom autism, DAMP, ADHD, psykisk utvecklingsstörning, anorexia, Fragil X-syndromet, Tourettes syndrom och andra empatistörningstillstånd. Gillberg är internationellt mest känd för sin forskning om autism, och har bland annat publicerat flera uppmärksammade vetenskapliga artiklar som beskriver tidigare okända genetiska avvikelser vid detta tillstånd. [1]
Hahahah, jäklar vad den här wikin blivit tvättad. Kanske dags att börja rätta wikis igen, jag har skrivit det mesta på dexamfetamin och metamina och del annan redan.

Jag fanns själv med i minst av hans artiklar. Kommer ihåg när det, vuxenpsyk ungefär att mina barnjournaler var spårlöst borta. Hade gärna läst de..

Citat:
försvarar Gillberg har å andra sidan anfört att han inte har rätt att bryta det sekretesslöfte han lämnat till sina patienter och därför inte kan lämna ut journalerna, som bl a innehöll detaljerad information om försökspersonernas (och deras familjemedlemmars) psykiska sjuklighet, drogmissbruk och sexuella läggning. Att lova långtgående sekretess till försökspersoner är ett krav som etiska kommittéer världen över ställer för att kliniska studier över huvud taget skall få inledas.
Sekretesslöfte? Nej jag kommer ihåg det, forskningen skulle vara offentlig och lägga grund för kommande barnpsykatri.

Här finns det mesta
http://sv.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6..._barn_med_DAMP

Kom av mig men hoppas det blev väl ett så intressant inlägg att de får vara kvar

Mvh - blev rätt go på 3,4-CTMP faktiskt, över förväntan.
Tagit 2mg ksalol som känns med.
__________________
Senast redigerad av Zi 2013-06-28 kl. 08:42.
Citera
2013-06-28, 12:11
  #143
Medlem
Jusefs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zi
Kollar lite på molekylen, det ser ut som man satt ihop den för att ge mest dopamin effekt.

Enligt fulllers PDF(som jag inte kommer åt nu) var den också neurotoxistisk.
4-BA > 4-CA > 4-FA / 3,4-CTMP
Från mest till minst giftig.om jag minns rätt.

Kan inte vara en slump att den samtiigt liknar opiod-RCn. AH-7921....

Sen förvåner det mig åter igen hur de tänker. De ville göra den potent DRI ser man, men förstår inte hur man tänkte sen. Som mitt inlägg ovan menade. det finns redan lovande lagliga analoger vilket borde vara första valet, men istället börjar man med shady kemi...

Den utvecklades för att ge så lite påverkan på dopamin återupptagning som möjligt. Och Fullers avhandlar inte 3,4-CTMP så vitt jag vet. Du tänker nog på 3,4-dikloroafetamin.

Jag kan inte svara varför den är så lik AH-7921 men det är vanligt att halogenera para positioner i läkemedel för att skydda mot hydroxylering av enzymer. Kanske är det så att SARs och dator modelleringar har visat sig att 3,4-dikloro substituenter kan vara gynnande i båda fall.

Hur upplevde du bieffekter gällande 3,4-CTMP mot Concerta?
Citera
2013-06-28, 16:13
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jusef
Den utvecklades för att ge så lite påverkan på dopamin återupptagning som möjligt. Och Fullers avhandlar inte 3,4-CTMP så vitt jag vet. Du tänker nog på 3,4-dikloroafetamin.

Jag kan inte svara varför den är så lik AH-7921 men det är vanligt att halogenera para positioner i läkemedel för att skydda mot hydroxylering av enzymer. Kanske är det så att SARs och dator modelleringar har visat sig att 3,4-dikloro substituenter kan vara gynnande i båda fall.

Hur upplevde du bieffekter gällande 3,4-CTMP mot Concerta?

Stämmer, jag blandade ihop.
Ville dubbelkolla med halogeniserade amfetaminer.

Jag kollar upp det där med att de liknar varandra nu, det är lite som hela molekylen är med i form av isomeri över sig själv, skumt bara, kan vara något para i syntes som du säger.

Jag får i stort sett inga biverknar av metylfenidat och kan tänka mig ta detta i större dos, jag tog bara 5mg nu. Tror dock inte jag kommer få någon vidare rolig effekt, får se. ätit Concerta i 10 år innan.

Borde sova nu.
__________________
Senast redigerad av Zi 2013-06-28 kl. 16:22.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in