Citat:
Ursprungligen postat av Mohave
Om han hade dömts till fängelse hade de ju varit tvungna att släppa honom om typ 20 år (minns inte exakt men det är nåt sånt) eftersom det är längsta fängelsestraffet enligt norsk lag. Nu finns möjligheten att hålla honom inlåst på livstid.
Denne muligheten fins med fengselsstraff også, i og med at man kan idømmes forvaring for tidsbestemte perioder av gangen. En forvaringsdom kan i teorien forlenges livet ut.
Hva rettspsykiaternes rapport angår, er jeg en smule overrasket at de konkluderte med en så alvorlig diagnose. Vrangforestillinger og empatibrist ga ikke spesielt høye odds, men paranoid schizofreni er en - heldigvis - meget sjelden tilstand som betyr at du er
seriøst ute å kjøre. Mange av reaksjonene i dag uttrykker sjokk og forbannelse fordi det virker merkelig at ABB skal ha vært psykotisk mens han samtidig har drevet minutiøs planlegging av sin udåd. Jeg gjentar bare derfor det jeg sa tidligere i denne tråden: Man kan utmerket godt ha en psykose som varer i årevis, samtidig som man fungerer helt fint og handler rasjonelt i praktiske gjøremål, og ikke vekker noen form for oppsikt utad. Alvorlige vrangforestillinger betyr ikke at man ikke kan bestille gønnere og granater på internett og lage terrorbombe i garasjen. Med "psykose" forestiller man seg gjerne folk som soser rundt med fråde i munnvikene mens de snakker med seg selv og veiver med kniv. Virkeligheten er litt annerledes. Men selvsagt - det er mange, svært mange, som aldri kommer til å slå seg til ro med denne diagnosen. Det er allerede flere som har gått ut og krevd en "second opinion" av andre psykiatere.
Hva straffeutmålingen angår, er den rettspsykiatriske rapporten strengt tatt bare veiledende, men det skal fordømt mye til for at aktoratet skal se bort fra den og gå inn for fengselsstraff i steden. Mest sannsynlig dømmes han til tvungen psykisk helsevern livet ut - det vil si en hverdag med terapi og medikamenter i selskap med andre gærninger. Dette vil han sannsynligvis betrakte som det mest ydmykende som tenkes kan, så sånn sett får han den verst mulige straffen. Det ironiske er at dersom ABB hadde holdt fast ved sin opprinnelige strategi om
ikke å snakke med rettspsykiaterne, hadde han kanskje heller ikke blitt erklært utilregnelig. De sakkyndige hadde da måttet trekke sine konklusjoner på grunnlag av bakgrunnsinformasjon og annenhånds observasjoner, og da er det ikke sikkert at schizofreni-diagnosen hadde sittet like løst. Jeg har inntrykk av at jo mer de har pratet med fyren, jo galere har han fremstått som. Som alt annet i denne saken, kan han dermed utelukkende skylde på seg selv.