Citat:
Ursprungligen postat av
OlleN
Hej,
Skulle vilja tvätta bilen hemma och undrar vilken bil bilschampo ni skulle rekommendera som är bra och till ett rimligt pris.
Tänkte använda en hind med vatten och schampo sen en svamp.
Tack

Schampo är egentligen en fråga om tycke och smak, finns en uppsjö riktigt bra schampon därute och mitt tips är att surfa runt lite, kolla in bilvårdskanaler på youtube, läs rescensioner och se om du hittar något från ett kvalitetsmärke som passar din plånbok.
Tänk på att schampon kan ha olika egenskaper beroende på vad du är ute efter. Vill du få bilen riktigt ren finns schampon utan tillsatser som vax etc, medan schampon med vax, keramiska tillsatser tillför ett lackskydd när du tvättar, men samtidigt offrar man lite rengöringsförmåga.
Det man ska titta efter är bra och mycket lödder, samt glid "slickness". Kända märken som t.ex Meguiar´s, Autoglym, Gyeon, har alla kvalitetsschampon som är svårt att misslyckas med.
Till sist: Byt ut svampen mot en bra tvätthandske av microfiber. Finns i alla billtillbehörsbutiker och kommer att vara mycket skonsammare mot din lack. Lycka till!