Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Jag har redan bidragit med min teori. Det handlar om att sälja "chemtrail-busters" (se tidigare inlägg). Nej det är svårt att ha någon förståelse för detta fenomen, att folk intresserar sig för chemtrails. Själv tror jag att det är en rökridå för att hindra foliehattarna från att se de verkliga farorna med NWO. Om man kan få någon att tro på chemtrails, är steget inte långt till att de tror på ödlor. Då kan man lätt avfärda dem som tokstollar.
Men lika svårt har jag att förstå motståndarsidans ansträngningar att försöka motbevisa detta. Det går ju inte heller (att bevisa att någonting ej ägt rum). Varför denna irritation?
Att vi, motståndarsidan, är irriterade är just det som du påpekare. Er sidas brist på bevis. Ni säger precis som du skriver att det visst kan vara sant eftersom det inte går att bevisa icke existens av något, som t.ex. chemtrails. Vi har inte undersökt alla chemtrails därför kan dessa existera säger ni. Det spelar ingen roll hur mycket det bevisas att det inte förekommer chemtrails för en foliehatt. Denne kan alltid ta till, det spelar ingen roll för alla chemtrails har inte blivit undesökta därför kan det fortfarande vara sant.
Du yrar t.ex. om NWO. Har du några konkreta bevis att de existerar? Förutom foliehattsbevisen.
1. Jag och många med mig tror att de finns därför finns de.
2. Ni kan inte bevisa att de inte finns för ni har inte undersökt allt.
Nå! Fram med dom nu. Bevisen alltså.