Citat:
Ursprungligen postat av suppose
Jag tog fram den formeln via variationen av värmeflödet till haven i förhållande till variationen av solmoduleringspotentialen (Φ).
Alltså: du valde ett proportionellt samband där du justerade koefficienten tills amplituden "såg rimlig ut" mot facit. Och det du kallat för ”liknande metod” är alltså en helt annan metod med en annan proxy, utan etablerad fysikalisk koppling. Du har själv valt nollnivå (mean(Φ)) och skalfaktor (0.003) för att få den matchning du önskar.
Det är inte en härledd relation. Det är en visuell kalibrering. Det är inte vetenskaplig metod. Det är inget annat än en kurvpassning.
Citat:
Att proportionalitetskonstanten bör vara större än 0.002, samt att 0.003 inte är orimligt, tror jag att vi kan enas om bara av att kika på figuren, utan att använda matematik.
Nej. Det är problemet. Du baserar en kvantitativ klimatmodell på en subjektiv visuell jämförelse från ett Twitterinlägg och en konstant som är "inte orimlig" i dina ögon. Sedan använder du detta som grund för att argumentera för att solens påverkan är 10 gånger större än variationen i TSI. Samtidigt som empirin (phi ned, GCR upp, moln ned, temperatur upp, EEI upp) säger något helt annat.
Citat:
Det hade i så fall krävt en klimatkänslighet på 16K istället för 1.6K.
Men det är ju du som valde 1.6K för att modellen skulle passa. Det är exakt det som är problemet. Du styr själva slutsatsen genom att välja parametrar utifrån det facit du vill förklara. Sedan använder du modellens matchning som belägg för att parametern är rimlig.
Du har använt facit för att konstruera modellen, och presenterar det sen som stöd för att modellen fungerar. Det är inte vetenskap. Det här är ett cirkelresonemang.
Citat:
så om du återkommer om säg 30 år med förlängda dataserier kan vi ju se hur det gick för modellen.
En modell som kräver 30 års väntetid innan den ens kan testas är inte en vetenskapligt användbar modell idag. Du hävdar dessutom att den redan nu visar att solens påverkan är enorm. Då bör du redan nu kunna visa hur den presterar under kända perioder, utan att justera parametrarna för att passa. Och visa varför AGW skulle misslyckas med detta och var den uppvärmingen som den förklarar tagit vägen.
Men du har inte gjort det. Du har aldrig testat din modell mot oberoende data. Du har bara justerat den för att följa en temperaturserie. Och den är inte ens i linje med kända strålningsförändringar eller energiobalans.
Du diskuterar inte modellens fel, begränsningar eller känslighetsanalyser. Du ignorerar kärnproblemen. Du nämner inte EEI, GCR-moln-motsägelserna eller de kvantitativa effekter du förutsätter. Det är inte ett vetenskapligt förhållningssätt. Det är bara en övertygelse du försöker bekräfta. En stillsam spekulation som du ändå själv kallar den. Jag håller dock inte med om beskrivningen "stillsam" eftersom den får dig att avfärda ett helt forskningsfält.
Och vad gäller phi: att använda mean(Φ) som nollpunkt är att konstruera din egen referenspunkt i efterhand. Det finns ingen fysikalisk anledning att det ska vara "klimatneutralt". Det är ett statistiskt bekvämt val, inte ett vetenskapligt motiverat.
Du har inte gjort en prediktiv modell. Du har målat tavlan runt pilen.