Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-07-29, 17:46
  #5617
Medlem
hammermills avatar
Finns det verkligen ingen på forumet som vet hur, i mer detalj, historiska temperaturkurvor konstrueras? Hela teorin om mänsklig uppvärmning bygger ju på att den senaste uppvärmningen är onormal ur ett historiskt perspektiv. Jag vill verkligen förstå hur dessa projektioner fungerar när det gäller vilken vikt varje typ av proxydata ges, men ingen verkar kunna förklara det.

Som jag sagt tidigare är jag mycket skeptisk till att man kan isolera just temperatur som en faktor i historisk proxydata. Då talar jag främst om dendrokronologi. Däremot tror jag mycket väl att dendrokronologin kan vara användbar på andra sätt. Amerikanska forskare har under de senaste åren kunnat visa att det finns bevis för historiska orkaner i trädringar, genom att kemiskt analysera ringarna. Man har kunnat se att träden, som de säger, har "druckit orkanjuice". Med andra ord har vattnet som träden tagit upp under år som haft stora orkaner varit annorlunda jämfört med andra år. http://www.pnas.org/content/103/39/14294.abstract

För övrigt har dessa studier på senare tid visat att orkanaktiviteten i södra USA varit onormalt låg de senaste 80 åren om man jämför med 1700- och 1800-talen och början av 1900-talet. Orkanaktivitet i USA verkar röra sig i naturliga cykler om 60 till 80 år, enligt den senaste forskningen. Exempelvis var orkaner ganska vanliga i New York och Massachussets förr i tiden, medan de är i princip bortglömda i dessa områden nuförtiden. Dessa resultat försvagar på nytt teorin om att extremt väder skulle ha med mänsklig påverkan att göra.

http://www.happynews.com/news/12142006/tennessee-researchers-work-reveals-220-year-hurricane-history.htm

Om vi tar andra typer av proxydata som pollen och historiska källor, talar ju dessa inte direkt för mänsklig uppvärmning i nuläget. De historiska källorna talar om stora naturliga svängningar i klimatet, och ger definitivt inte skenet av skaftet av en hockeyklubba. Pollenkällor visar ju t ex att träd och andra växter som numera bara växer i södra Europa (vindruvor t ex), växte i Sverige under vikingatiden, bronsåldern och varma perioder av stenåldern.

Om vi talar om isborrkärnor som proxydata, undersöks ju dessa genom att analysera historiska halter av koldioxid som finns i luftbubblor inuti isen. Men då använder man ju sig av den teori man försöker bevisa för att bevisa teorin, och det går ju inte riktigt ihop (om man vill bevisa mänsklig påverkan alltså. Det kan ju vara intressant att studera koldioxidhalten av andra skäl).

Så alla ni som är så övertygade om att det är mänsklig påverkan som orsakat 1900-talets uppvärmning: hur fungerar det i detalj när man gör en historisk temperaturkurva?
Citera
2011-07-29, 20:52
  #5618
Medlem
"Så alla ni som är så övertygade om att det är mänsklig påverkan som orsakat 1900-talets uppvärmning: hur fungerar det i detalj när man gör en historisk temperaturkurva? "

Jag tror snarare att de är besvärade av vad klimathistorikerna kommer fram till och vill inte veta av klimatvariationer i historisk tid. Som exemplet jag beskrev ovan om meteorologen som förnekade att det finns en cyklisk klimatförändring. Eller "hockeyklubban" som visade att det inte var några klimatvariationer de senaste tusen år sedan. I båda fallen förtränger man det som klimathistorikerna kommit fram till.


Jag tror inte att man viktar proxydata eller så förstår jag inte riktigt hur du tänker.
Förhållandena i olika områden ger väl vilken metod man måste använda.
Citera
2011-07-29, 21:01
  #5619
Medlem
Västkustskts avatar
Nya NASA data visar att mer värme släpps ut ur atmosfären än vad man tidigare trodde.

Citat:
New NASA Data Blow Gaping Hole In Global Warming Alarmism

NASA satellite data from the years 2000 through 2011 show the Earth's atmosphere is allowing far more heat to be released into space than alarmist computer models have predicted, reports a new study in the peer-reviewed science journal Remote Sensing. The study indicates far less future global warming will occur than United Nations computer models have predicted, and supports prior studies indicating increases in atmospheric carbon dioxide trap far less heat than alarmists have claimed.

http://news.yahoo.com/nasa-data-blow-gaping-hold-global-warming-alarmism-192334971.html
Citera
2011-07-29, 21:07
  #5620
Medlem
Detta tycker jag är en mycket intressant kritik av klimatmodellerna:
http://enhistorikersbetraktelser.wordpress.com/2011/04/21/klimatmodellernas-oformaga-att-reproducera-varma-perioder-forr-i-tiden/

Kort sagt så klarar inga klimatmodeller av att simulera fram tidigare värmeperioder.
Det innebär att det alltså finns faktorer som påverkar klimatet som modellerna inte tar hänsyn till.
Citera
2011-07-29, 21:26
  #5621
Medlem
Jag skrev tidigare om forskning som kommit fram till att vi historiskt sett snarast gynnats av en temperaturökning och att välståndet har ökat i värmeperioderna medan kallare perioder har inneburit kriser.
Jag kunde inte hitta referenser då men här är en rapport:
http://www.sciencemag.org/content/early/2011/01/12/science.1197175

Samtidigt så skriver man i tidningen "Allt om Vetenskap" om en annan rapport som publicerats i Science och som kommit fram till att den globala uppvärmningen kommer att minska skördarna.

Förvirrande? Minst sagt.

Det känns som att det finns så mycket motstridande information om den globala uppvärmningen att man genom cherry picking kan påstå vad som helst.
Citera
2011-07-30, 18:01
  #5622
Medlem
MoLoKs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Godowsky
Hur gick det med Watts rapport gällande UHI? Han har ju haft några år på sig att färdigställa den...

Senast jag läste om detta var det ett ickeproblem. Har något förändrats eller har du fastnat i en tankeloop?

Oseriöst. Ska försöka hitta mer info och se vad som hänt. Men vad gäller vårt diskuterade spörsmål har detta hur som helst ingenting att göra.

Du kan ju börja här...

http://www.surfacestations.org/
Citera
2011-07-30, 20:30
  #5623
Medlem
miklons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Västkustskt
Nya NASA data visar att mer värme släpps ut ur atmosfären än vad man tidigare trodde.

Artikeln bemöts nu på Realclimate. Jag har inte hunnit sätta mig in i det tillräckligt för att kunna avgöra om kritiken är befogad, men tänkte att det kunde vara intressant att länka till i alla fall:

http://www.realclimate.org/index.php/archives/2011/07/misdiagnosis-of-surface-temperature-feedback/
Citera
2011-07-30, 22:14
  #5624
Medlem
MoLoKs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av miklon
Artikeln bemöts nu på Realclimate. Jag har inte hunnit sätta mig in i det tillräckligt för att kunna avgöra om kritiken är befogad, men tänkte att det kunde vara intressant att länka till i alla fall:

http://www.realclimate.org/index.php/archives/2011/07/misdiagnosis-of-surface-temperature-feedback/

Och här är svaret på svaret: http://wattsupwiththat.com/2011/07/30/fallout-from-our-paper-the-empire-strikes-back/#more-44323
Citera
2011-07-30, 22:18
  #5625
Medlem
MoLoKs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av miklon
Artikeln bemöts nu på Realclimate. Jag har inte hunnit sätta mig in i det tillräckligt för att kunna avgöra om kritiken är befogad, men tänkte att det kunde vara intressant att länka till i alla fall:

http://www.realclimate.org/index.php/archives/2011/07/misdiagnosis-of-surface-temperature-feedback/

Suck... andra meningen redan...

Citat:
"News releases and blogs on climate denier web sites…"
Citera
2011-07-31, 23:26
  #5626
Medlem
KemiRockarFetts avatar
Mitt korta svar på klimathypen är:

a) CO2 är en IR absorbent, dvs den bidrar till en uppvärming av atmosfären.
b) Man har historiskt sett haft högre CO2 nivåer sista tusen åren.
c) Man vet inte vad klimatförändringar beror av men vet att dom beror av en rad saker.
d) Skräckscenariot som målas upp av lobbyisterna och köpta IPCC kan man slänga åt helvete, skatt till rotshild och IMF är knappast boten. Kina betalar ingen skatt och samma oligarker som vurmar för klimatskatt och CO2 hypen placerar industrin i uländerna och cashar in på utsläppsrätter.
Citera
2011-08-01, 06:58
  #5627
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av miklon
Artikeln bemöts nu på Realclimate. Jag har inte hunnit sätta mig in i det tillräckligt för att kunna avgöra om kritiken är befogad, men tänkte att det kunde vara intressant att länka till i alla fall:

http://www.realclimate.org/index.php/archives/2011/07/misdiagnosis-of-surface-temperature-feedback/

"Bemötandet" handlar mest om: “I cannot believe it got published”
Citera
2011-08-01, 09:29
  #5628
Medlem
miklons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid
"Bemötandet" handlar mest om: “I cannot believe it got published”

Då har du bara läst de första raderna. Däremot så är Dr Spencers svar på "Watts up with that" ganska intetsägande måste jag säga.

Det är också ganska intressant att läsa kommentarerna, gott om nötter finns det visserligen på bägge sidor, men på WUWT är en majoritet av kommentarerna ungefär "fan vad bra Roy att du fortsätter kämpa, keep it up". Ungefär som att det skulle finnas ett egenvärde i att säga emot (vilket det ju gör för "skeptikerna", som beslutat sig för sin uppfattning baserat på att högre bensinpris inte stämmer med den egna livsfilosofin).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in