Citat:
Ursprungligen postat av
Bush1
De extrema översvämningar har ökat? Hur många procent?
"Översvämningsrelaterade katastrofer har ökat de senaste åren runt om i världen, närmare bestämt med 134 procent sedan år 2000. Länder som har drabbats allra svårast, sett till dödsfall och ekonomiska förluster, är Kina, Indien, Indonesien, Japan, Nepal och Pakistan.
Men det var inte längesedan som Sverige drabbades av ett kraftigt skyfall i Gävle som resulterade i en massiv översvämning i staden. Enligt meteorologen var det de värsta skyfallen på 20 år.
I somras drabbades också Tyskland, Belgien, Nederländerna, Schweiz och Österrike av omfattande översvämningar där över 200 människor miste livet."
https://www.gp.se/nyheter/v%C3%A4rlden/rapport-visar-torka-och-%C3%B6versv%C3%A4mningar-har-%C3%B6kat-1.56462391
"En fjärdedel upplever vattenbrist
De senaste två decennierna har flera Afrikanska länder drabbats av torka och där har man sett en ökning med 29 procent. Rapporten visar också att vatten som naturligt finns i jord, snö och is har minskat med en centimeter per år i hela världen.
En fjärdedel av alla städer som deltagit i studien upplever en regelbunden vattenbrist och år 2050 förväntas mer än fem miljarder människor ha en begränsad tillgång till vatten. År 2018 låg siffran på 3,6 miljarder människor, enligt rapporten."