Citat:
Ursprungligen postat av mästerkatten
Jag frågar mig om det är ett skämt. På vilket sätt är det här bättre eller annorlunda än PI?
* Det är fortfarande inte en nättidning, utan en ful och svåröverskådlig wordpressblogg.
* Hela redaktionen är fortfarande anonym.
* Man har fortfarande inget utgivningsbevis.
* Alla "nyheter" är fortfarande stulna från existerande medier. Man verkar inte producera några egna reportage, artiklar eller bilder alls.
* Hela den grafiska profilen och tilltalet skriker fortfarande foliehatt. Avpixlat är ett ännu mer internt, foliehattigt och reaktivt namn än Politiskt Inkorrekt. Namnet klickar hos de som läst Flashback och Politiskt Inkorrekt i åratal och vet att svensk media ibland ljustonar pixelbilderna på misstänkta brottslingar. Hur många är de människorna? Hur stor förändring åstadkommer man genom att vända sig till dem?
* Allt handlar fortfarande om att kasta skit på somalier och zigenare och hänga ut enskilda personer. Det nya är att redan hemsidans namn talar om att det är just det som är poängen. Djupare förståelse för politiska och ekonomiska skeenden lyser givetvis med sin frånvaro.
Så liksom... varför? Varför inte bara köra på med PI? PI hade sina poänger trots de ovan nämnda problemen. Det här är ju inte en förbättring på något sätt.
Förmodar att du inte läst varför de vill vara anonyma. Hur ser Lars Wiks liv ut tex?
Angående artiklarna som de "själ" är i första hand att påpeka uppenbara faktafel eller vinklingar. Ett litet tipps till alla er PK elit. Skriv sakligt utan att utelämna fakta så avdramatiserar ni AV.
Det där med att kasta skit på Somalier o Zigenare handlar väll mer om att en del faktist begår brott. Med tanke att de refererar till domar och annat källmaterial så håller de sig till fakta till skillnad i många andra medier.
Om det är nån tidning som har politiska kopplingar på är det väll EXPO.
Sen skiter jag i hur siten ser ut. Bra mycket bättre än både AB o EX.