Citat:
Ursprungligen postat av
Smoothman
(Min fetning)
FransLiszt skrev några rader om just detta i ett inlägg för drygt en månad sedan (i slutet av april), och jag är helt enig med honom på denna punkt.
När SD:s stigmatisering minskar i vissa grupper - där man kanske röstat SD i flera val och det inte blir minsta konsekvens om man talar bra om partiet - så måste man komma ihåg att SD nu bryter in i helt nya grupper där stigmatiseringen ännu är mycket stor.
I flera av dessa "icke SD-grupper" kommer självfallet en överväldigande majoritet att inte yppa ett enda positivt ord om Åkesson och SD - i synnerhet inte om konsekvenserna blir ytterst kännbara (mobbning, utfrysning, chefer som behandlar dig som hundskit, social isolering, grannar som slutar hälsa, bekanta som slutar bjuda dig på grillfester, släktingar som vänder dig ryggen, etc, etc). Därför är det inte alls omöjligt att mörkertalet ligger mycket nära den nivån som det låg på vid förra valet - möjligen något lite lägre. OM detta kommer att visa sig stämma när vi har facit (den 9 september och vid eftervalsanalyserna), är det således inte alls omöjligt att vi kan se SD få kring 27-29% i valet.
Stigmatiseringen som fortfarande är stark i de nya grupper som SD bryter in i, kan få stora konsekvenser då vårt röstande i vallokalen är åt helvete.
Valhemligheten riskerar att röjas när de som ska rösta tvingas att öppet plocka på sig valsedlar framför ögonen på andra. Storebror kanske inte ser dig men grannen gör det med stor sannolikhet.
Lite of topic men jag tror det är det största hotet mot +25 %.
Hört de flesta argument att det inte skulle spela någon roll men stör mig på detta så in i helvete.