Citat:
Ursprungligen postat av
Caesarn
Jag tycker det låter som om du inte alls fått MDMA utan någon usel släkting. Har du testat det?
MDEA till exempel?
https://en.wikipedia.org/wiki/Methylenedioxyethylamphetamine
"MDEA is used recreationally in a similar manner to MDMA, however the subjective effects of MDEA are milder and shorter lasting." <-- "Shorter lasting", det var definitivt inte så långt som de gånger jag sysslade med X förr.
Och:
"The subjective effects of MDEA are very similar to those of MDMA. However, the euphoric and "loved up" feelings associated with MDMA are not as pronounced in comparison. The effects of MDEA are also not as stimulating as MDMA."
Det låter verkligen som MDEA. Och visst var det ett härligt rus men inte alls lika stimulerande som MDMA eller överhuvudtaget inte alls intensivt. Peaken kändes inte som en peak, den var skön som fan men väldigt subtil.
För någon som inte tagit någon liknande substans på nästan 10 år bör väl ändå ha känt av en rejäl peak? Och betydligt mer intensivt dessutom.
Det såg ut i alla fall ut som MDMA och luktade faktiskt lite smågott, inte särskilt kemiskt.
Men jag måste säga att det var en jävla perfekt MDMA-liknande substans att ta ensam. Kände inget socialt tvång (som jag ofta gör när jag drar tjack ensam) så den passar faktiskt väldigt bra i sin ensamhet av att bara luta sig tillbaka (eller lägga sig i sängen), blunda och på med sin favoritmusik.
Jag är inte särskilt besviken men hade bara förväntat mig mer