Citat:
Ursprungligen postat av AN-94
Tjena, jag har aldrig testat några droger innan och vill helt enkelt testa något. Har läst runt lite på flashback i drogdelen, mestadels på tripp- och rusrapporter. Har bestämt mig att det får bli MDMA, känns som att MDMA är den drogen som ger dom effekterna jag söker.
Nu till mina funderingar:
1. Vad jag har förstått finns MDMA i olika "former" pulver, kristall och tabletter(rätta mig om jag har fel). Hur ska man veta vilket man ska välja och vad är skillnaden mellan de olika formerna?
2. Hur vet man hur mycket man ska ta?
3. Rent allmänt, vad ska man tänka på?
4. Man vill ju inte bli blåst såklart och en oerfaren kille som jag blir det rätt jävla lätt. Så vad är ett rimligt pris för vad som krävs?
5. Hur vet man att det man får är äkta?!
6. Miljö? Blir det olika effekter beroende på var man befinner sig, t.ex är det skillnad på om man sitter hemma o softar eller om man är ute på värsta festen?
7. Jag har vanföreställningar, kan det påverka min upplevelse. Isåfall hur?
1.
https://www.flashback.org/t285254
2. 120-160 mg rena kristaller. Är det piller så skulle jag vilja säga en knapp och sen kanske en till efter att den första knappen börjar peaka. KOM IHÅG bara att det kan ta mycket lång tid innan man känner av MDMA... ibland upp till två timmar!
3. Var med kompisar du känner dig trygg med bara och som du kan prata/dela djupa och sentimentala samtal/tankar med! MDMA har en tendens att få folk å säga saker som de egentligen kanske inte skulle vilja säga under nyktert tillstånd men om du har kompisar du kan lita på så ska detta inte vara något problem.
Drick vatten. Sitter du still så kanske 1-2 glas i timmen räcker och dansar du på någon fest eller sådär eller av någon annan anledning gör någon fysisk aktivitet så kanske 1-2 glas i halvtimmen.
Under up-risen (då den börjar kicka in fram tills du peakar) kan du känna dig lite illamående. Vill du spy så spy bara! Det är inget farligt utan en reaktion på att din kropp får mycket serotonin på en gång.
Din kroppstemperatur höjs jävligt mycket så att ta en dusch eller skölja av ansiktet är att föredra då det känns väldigt uppfriskande och skönt!
4. MDMA kristaller får du för 1000-1200kr/gram. En ecstacytablett mellan 100 och 200 kronor. Du ska absolut inte betala mer än 200 kronor för en tablett för då är du blåst. 100 kr för en dålig, 200 för en bra. Resten kan du nog räkna ut själv!
En bra hemsida att kolla ifall din tablett är någonting att hänga i granen vore väl
http://www.pillreports.com/
5. Det vet man aldrig! Ecstacy är en cocktaildrog och kan innehålla i princip vad som helst! Vissa innehåller piperiziner, 2-cb, amfetamin, koffein eller någon annan centralstimulant. Men de flesta knapparna har MDMA i sig eller någon av dess släktingar MDA, MDE (eller finns det nåt som heter MDE?) eller MDAE.
Om dina ögon börjar himla och du känner en stark rush av tillfredställelse, mysighetskänslor och en vilja att ta och krama på allt så GRATTIS då har du fått MDMA!
6. Vad som helst funkar, det är därför MDMA är så bra för det är så pass anpassligt att man kan vara hemma med kompisar eller på fest. Första gången jag drog det var på festival och det var hur skönt som helst! Tröttnade man på musiken kunde man bara gå tillbaka till campet och snacka skit och tvärtom. Men om du är i Sverige skulle jag säga att du prövar det hemma först innan du drar ut på äventyr!
7. Jadu, du ska inte ta MDMA om du äter SSRI eller MAO-hämmare bara... annars vet jag inte riktigt hur det kommer påverka dig. Kanske så kommer du kunna släppa loss och prata ut om dina vanföreställningar med dina kompisar eller nåt. Det behöver inte slå negativt på dig om det är det du undrar.
Usch, jag vet faktiskt inte hur du ska göra i det fallet, jag är ingen expert på det här men rent spontant så borde det vara okej. Dock bör du vara beredd på att AT'n kommer att upplevas som väldigt jobbig och du kommer känna dig tom och oengagerad i princip allt som har med din omgivning att göra. Det går över efter några dagar så det är heller inget att oroa dig över tycker jag!
Hoppas du har fått några bra svar iaf!