Citat:
Ursprungligen postat av
Raiiier
Fick den här uppgiften:För reaktionen 2H2 (g)+ O2 (g)→ 2H2O(l) är ΔH = −572kJ vid 25°C .
Vilket av följande påståenden är felaktigt? Förklara.
a) När en mol vatten bildas frigörs 286kJ.
För att lösa denna så måste jag antagligen förstå vad delta H är. Kan ni hjälpa mig med att förstå hur jag löser denna uppgiften ?
Vill att ni förklarar så jag löser b)-e) =)
Japp! B.) är felaktigt eftersom reaktionen avger energi, och är per definition exoterm.
Du fick även svaret direkt i frågan om ΔH för en reaktion är negativt är den exoterm, och tvärt om. Det är ett begrepp för "energipotential" eller "termodynamisk potential", en reaktion som *avger* värme är exoterm, en reaktion som upptar värme från som omgivning är endoterm (förenklat).
När aggresionsformen ändras från flytande till gas är ett exempel på en endoterm reaktion, du kan prova själv, testa spraya lite vatten (eller än hellre aceton eller ren etanol) på armen och känn själv hur temperaturen sjunker.
Om du har en ballong fylld med vätgas och syre och sticker fram en glödpinne får du en hög knall och ett eldmoln, mer tydligt exotermt blir det inte
[edit] Sedemera är svaret angivet i frågan en gång till, då tre av påståendena är att det frigörs energi, och gör det det så är reaktionen inte endoterm, får du bara välja ett svar så blir det ganska uppenbart det som säger emot de andra tre som hävdar motsatsen.
2H2 (g)+ O2 (g)→ 2H2O(l) är ΔH = −572kJ vid 25°C .
Vilket av följande påståenden är felaktigt? Förklara.
a) När en mol vatten bildas frigörs 286kJ. <<-- om det frigörs energi är den exoterm
b) När en mol väte förbränns frigörs 286 kJ.<<-- om det frigörs energi är den exoterm
c) Reaktionen är endoterm.
d) Reaktionen sker under värmeutveckling. <<-- är det värmeutveckling är den exoterm
e) Reaktionsprodukten är flytande vatten.