Är det någon som har gjort hemlaborationen i naturkunskap B via hermods
I samband med kapitlet om fetter, kolhydrater och proteiner har du genomfört hemlaborationen Identifiera kolhydrater och proteiner.
INLEDNING: Att undersöka om det finns kolhydrat (= socker och stärkelse) eller
protein i olika matvaror görs med hjälp av färgindikatorer. Stärkelse ger mörkblå
färg med jodlösning. Protein ger en intensivt lila färg med kopparsulfat i basisk
lösning.
Huvuddelen av experimenten i detta kapitel går ut på att undersöka om det finns
kolhydrat (= socker och stärkelse), protein och fett i olika matvaror.
Socker och protein ger båda vackra färger med koppar i basisk lösning. Med socker
bildas gulröd kopparoxid när man värmer provet; med protein får man en intensivt
lila färg utan att värma.
Stärkelse ger mörkblå färg med jod.
1. Nej vattnet kokar bort, natriumhydroxiden är kvar (karbonat) destillering bör vara en fungerande metod för att rena vattnet.
3. Antar att det som åsyftas är att syran i tomatsoppan kan lösa ut metall i burken ex aluminum.
Hade det inte stått specifikt om tomatsoppa hade man även kunnat tänka sig att ta upp bisfenol a eller botulism.
1. Nej, destillation bör vara en tillförlitlig metod dock.
2. bohrs modell?
3. botulinumtoxin
4. Nej, jag avskyr oxidation/reduktion och kommer inte gräva i mitt minne efter den tråkiga kunskapen.
2 SISTA UPPGIFTER KVAR ATT GÖRA.
Skulle vara jätte tacksam för hjälp med dessa. A-uppgifter. Resonemang.
1: Varför bubblar inte Coca Cola när man höjer pH-värdet till 8?
2: 2 SO2 + O2 ---> 2 SO4 är en exoterm reaktion.
Hur bör tryck, temperatur och koncentrationer av SO2 och O2 vara för att man ska få ut så lite energi som möjligt men så mycket SO4 som möjligt?
Hej! Skulle behöva hjälp med dessa kemi uppgifter, någon vänlig själ som skulle kunna lösa de åt mig? Jag behöver nämligen vara klar med detta senast imorgon.
Tack snälla! Kram
6.Vätgas reagerar med syrgas enligt formeln 2H (nedsänkt till 2) + O (nedsänkt till 2) →2H(nedsänkt till 2) O .
a) Vilken substansmängd vätgas behövs minst för reaktion med 0,060 mol syrgas?
b) Vilken substansmängd vatten bildas av 0,060 mol syrgas?
Varför bubblar inte Coca Cola när man höjer pH-värdet till 8?
Har fastnat på den här frågan, jag har tänkt lite kring hur t.ex. kolsyran i colan kan påverkas av ämnet som höjer pH-värdet. Då det inte kan bildas koldioxid och därför inte heller bubblor efter att colan har blivit basiskt. Är det inte så? Körde fast här, någon som kan hjälpa mig. Skulle vara tacksam för hjälp.
Varför bubblar inte Coca Cola när man höjer pH-värdet till 8?
Har fastnat på den här frågan, jag har tänkt lite kring hur t.ex. kolsyran i colan kan påverkas av ämnet som höjer pH-värdet. Då det inte kan bildas koldioxid och därför inte heller bubblor efter att colan har blivit basiskt. Är det inte så? Körde fast här, någon som kan hjälpa mig. Skulle vara tacksam för hjälp.
Bas + syra. Kolsyra är en syra som reagerar med basen. Produkten har ett namn. Och den är oftast relativt stabil så koldioxiden kan inte smita. Kan du räkna ut vad produkten heter?
denna då?
En atom som inte uppfyller oktettregeln kan uppnå ädelgasstruktur på två sätt; beskriv hur detta kan uppnås för grundämnet som har 8 protoner i kärnan