Citat:
Ursprungligen postat av
ujhs
JV anser att äldsterbröder är utsedda med hjälp av den helige ande. Då kan de styra och ställa.
De tror alltså att en kraft likt elektricitet väljer ut deras äldste bröder. Men hur kommunicerar denna elektricitet detta till dom om ingen av dom är inspirerade? Styrande kretsen har ju sagt att de INTE är inspirerade. Är de äldste bröderna -över- styrande kretsen om de kommunicerar med Guds elektricitet och får order av densamma?
Hur kunde Guds elektricitet välja ut vittnen att bli äldste bröder när det visade sig att de var tex pedofiler som hade förgripit sig på barn innan utväljandet och sen även efter? Hur tänkte elektriciteten där? Tyckte verkligen elektriciteten att det var en bra ide och att dessa pedofiler kunde bli bra herdar för församlingarna?
Sen undrar jag även varför elektriciteten heter “ande” om det nu inte är en ande. Och OM det är en ande, är det då samma ande som deras gud Jehova (som ju är en andevarelse) eller en annan ande som Jehova besitter och styr över? Om det är en kraft likt elektricitet så kommer den då inte från Jehovas ande, består av Jehova och -är- Jehova? Varför ska man döpa sig i heliga andens namn om det är detsamma som Jehova? Varför döpa sig i hans kraft också? Hans kraft är ju densamma som han själv.
Det är ju som att säga att tex mina ord är inte detsamma som mig utan är en egen beståndsdel utöver mig? Så vi ska döpa oss i Fadern, Sonen och Faderns kraft? Är det inte så att utan “kraften” ingen Fader och utan Fadern ingen kraft? Kan Fadern existera utan sin kraft?