Citat:
Ursprungligen postat av
ttsp
Jag är säker på att du inte har några svar, bara anklagelser mot Jehovas vittnen. Ditt hela liv bygger på detta.
Nu låter du som vanligt. Såfort du inte har några vettiga svar på andras frågor om Jehovas Vittnen kommer du med helt oväsentliga personangrepp, halmgubbar eller bara helt andra ämnen. Infen härinne behöver smutskasta Jehovas Vittnen - det gör nämligen du bättre än någon annan.
Tråden heter
Frågor om Jehovas Vittnen.
Jag har ställt ett antal frågor som du fortfarande inte lyckats prestera svar på.
För att hjälpa ditt minne kan du få ett par av dem här för jagvetintevilkengångiordningen.
1) Du hävdar att våra påståenden om att din älskade organisation mörkade medlemskapet i FN är avfällingars lögner. Jag bad dig presentera bevis på att organisationen upplyst sina medlemmar om nämnda medlemskap.
2) Man kan bli utesluten för rökning och snusande med argumentet att det är skadligt för kroppen. Vad säger Jehovas Vittnen om nikotinfritt snus, är det okej?