Citat:
Ursprungligen postat av
Gitte
Oj, det går inte att förklara på några rader vad de stödde sig på, det var ganska långsökta och osäkra tillämpningar av olika skriftställen och Bibelns kronologi.
Bakgrunden var en obiblisk spekulation om att skapelsedagarna var 7000 år långa. Den "sjunde dagen" pågick fortfarande och skulle inbegripa de 1000 år som "tusenårsriket" skulle vara. 1966 publicerades att 7000 av mänsklig tillvaro började 4026 f.v.T (= före Kristus). Det var då lätt att inse att 1975 blev ett avgörande år. Så här sägs det i Vakttornet 1 september 1968, s. 395,396:
"Enligt den tillförlitliga bibliska kronologin skapades Adam år 4026 f.v.t., förmodligen på hösten det året, mot slutet av den sjätte skapelsedagen. ...Det stod säkert mycket snart klart för Adam att han var ensam, kanske på bara några dagar eller några veckor. Han kom att inse att han behövde en annan jordevarelse som han kunde tala med, som kunde dela hans erfarenheter och hans liv. Det behövde inte heller ta särskilt lång tid för honom att ge djuren namn. ...Följaktligen behövde Adam kanske bara en helt kort tid efter sin skapelse till att ge djuren namn och till att inse att han behövde ett komplement. Eftersom det dessutom var Jehovas uppsåt att människan skulle föröka sig och uppfylla jorden, är det bara rimligt att Gud skulle skapa Eva kort efter Adam, kanske bara några få veckor eller månader senare samma år, 4026 f.v.t. När Eva hade blivit skapad började omedelbart Guds vilodag, den sjunde tidsperioden.
Alltså sammanfaller tydligen Guds sjunde dag och den tid människan har funnits på jorden. För att kunna räkna ut var människan befinner sig på tidens ström i förhållande till Guds sjunde dag, som omspänner 7.000 år, måste vi fastställa hur lång tid som har förflutit från det år då Adam skapades, år 4026 f.v.t. Från hösten det året till hösten år 1 f.v.t. är det 4.025 år. Från hösten år 1 f.v.t. till hösten år 1 v.t. är det ett år (det fanns inget år noll). Från hösten år 1 v.t. till hösten år 1968 är det allt som allt 1.967 år. Om vi summerar 4.025 och 1 och 1.967, får vi 5.993 år från hösten år 4.026 f.v.t. till hösten år 1968. Alltså återstår det sju år tuill dess hela 6.000 år av den sjunde dagen har förflutit. Sju år från hösten 1968 för oss fram till hösten år 1975, 6.000 hela år in på Guds sjunde dag, hans vilodag." (s. 395,396)
Det här var klara verba! Det innebar att Jv måste tro att 1000-årsriket skulle komma senast 1975 och att slutet på den gamla världsordningen då också måste ha kommit! Sannerligen, Jv har här s-t i det blå skåpet! Och det var inte första gången.