Citat:
Ursprungligen postat av
Ekasnah
Det är bra att ha koll på att bibeln pratar om många som gudar. Satan kallas en gud i bibeln. Människor kallas gudar i bibeln. Jesus kallas en gud i bibeln. Gud betyder mäktig. Däremot finns det bara en Gud som är skaparen och han har ett egenamn som skiljer honom från andra gudar Jehova eller Jahve.
När det gäller Jesus och att han kallas gud så kan du se att det skiljer sig bland orden i grundtexten för gud mellan honom och Jehova.
I Jesaja 9:6 kallas Jesus Kristus profetiskt ’El Gibbọ̄r, ”Väldig gud” (inte ’El Shaddạj [Gud den Allsmäktige], som används om Jehova i 1Mo 17:1).
Men Bibeln lär ju att det finns endast en SANN Gud. Johannes 1:1 i NVÖ säger inte att ordet är gudomligt, utan "en gud". Det är ju hädelse, hur man än vrider och vänder på det.
Johannes 1:3 säger att "Allting blev till genom honom (ordet) och utan honom blev alls ingenting till."
Det betyder ju att ordet är skaparen. Han kan ju inte ha skapat sig själv? Och Jesaja 44:24 säger att "Detta är vad Jehova (NVÖ) har sagt, din återköpare och din formare från livet; Jag, Jehova, gör allting, utspänner ENSAM himlarna, utbreder jorden. Vem var med mig?" Så ingen var med Gud när han skapade allt.
Kolosserna 1:16-20 skriver också om att Jesus är skaparen till ALLA ting, fastän NVÖ har infogat [andra] inom hakparentes. 5 gånger precis har dom infogat ordet [andra] vilket ju ändrar hela innebörden och är förfalskat. Det ser man även i deras KIT i den grekiska grundtexten, ordet "andra" finns inte med, utan Jesus är skapare till allt. Det var därför dom fick sluta trycka upp den och gömma undan den, för det blir inte tydligare än så, bedrägeriet alltså.
Och man ser även tydligt i KIT att Jesus kallar sig själv "I Am" i Johannes 8:58; Said to them Jesus Amen, Amen, I am saying to you Before Abraham to become I am. They lifted up therefore stones in order that they might throw upon him, Jesus but hid and went out of the temple.
Det var ju därför Fariséerna ville stena han till döds för dom anklagade honom att häda när han kallade sig för Jag Är (Gud). NVÖ har förfalskat det och skriver "I have been" (jag har varit) Det kan inte bli tydligare än så, tack vare deras egna material KIT.