Citat:
Fast Jesus menade att församlingsmedlemmarna är ens familjemedlemmar:
"Medan han ännu talade till folket kom hans mor och hans bröder. De stod utanför och ville tala med honom, och någon sade till honom: ”Din mor och dina bröder står där ute och vill tala med dig.” Han svarade honom: ”Vem är min mor, och vilka är mina bröder?” Och han visade med handen på sina lärjungar och sade: ” Det här är min mor och mina bröder. Den som gör min himmelske faders vilja är min bror och syster och mor. ”"(Matt 12:46-50 Bibel2000)
Tvärtom kan ens familjemedlemmar vara ens fiender:
"Var och en som känns vid mig inför människorna, honom skall jag kännas vid inför min fader i himlen. Men den som förnekar mig inför människorna, honom skall jag förneka inför min fader i himlen. Tro inte att jag har kommit med fred till jorden. Jag har inte kommit med fred utan med svärd. Ty jag har kommit för att ställa en man mot hans far, en dotter mot hennes mor, en sonhustru mot hennes svärmor, och mannens husfolk skall bli hans fiender . Den som älskar far eller mor mer än mig, han är inte värd att tillhöra mig, och den som älskar son eller dotter mer än mig, han är inte värd att tillhöra mig. 3”(Matt 10:32-37 Bibel2000)
Det är uppenbart att du inte lyssnar till vad bibeln säger, det är upp till dig, men kom inte och säg att Jv inte följer bibeln.
Jaså? Det var mer än jag visste, vet du mer om mig än jag själv gör? Vad skulle du tycka om jag sade att du inte får lov att tolka själv, att du är hjärntvättad, jag tror inte du skulle uppskatta det?
Citat:
Som t.ex. " ni borde ha blivit förtvivlade och stött ut den som gjort sig skyldig till detta"(1 Kor 5:2 Bibel2000) ?
Citat:
Nej det sade jag inte.
Jag menade om du håller på med handpåläggning så blir du lurad av demoner, och därför inte tycker det är konstigt med en helt kristen åtgärd att utesluta ogärningsmän.
Citat:
Ok?

Jag tar det som en uppmuntring.
Alla borde kanske bli det.