Citat:
Ursprungligen postat av
tgv23000
finns ingen anledning att ta 5-htp tillsammans med Phenibut, ta Phen 2 dagar sedan 5-htp 2 dagar sedan 2 dagar ingenting, båda två bygger upp tolerans skitsnabbt, så missköter du det så uteblir effekten, Phen som är en drog är lätt att bli beroende av och en Phenibut avtändning kan göra dej extremt djupt deprimerad, värre än benzo-avtändning. Och se upp med att ta dessa "kosttillskott" ihop med medicin du fått på recept av läkare. Bara en komplett idiot föreslår att du ska ta Phenibut istället för det din läkare ger dej.
Jag försöker se Phenibut som en tillfällig hjälp att orka kravla sej upp ur hålet och ta itu med livet. Phenibut eller andra substanser är aldrig en lösning.
Ja okej, det är ju inte direkt så att jag kastar mig hals över huvud över nya substanser i vilket fall, men tack för rådet!
Med 5-htp'n och intervallen, främst då.
Jag käkar (som jag skrev i ett tidigare inlägg, om än inte riktat till dig) inte annat än Benzo och NRI, så jag kan inte riktigt se vad som skulle vara en fara i samband med detta/dessa preparat. Intar inget serotonin, och Ikto är ju faktiskt en epilepsi-medicin, så jag har alltid sett det som att krampanfall inte är lika nära förestående, vad för idiotiska saker jag än har blandat med genom åren.
Det du skrev sist var intressant, för det är det där jävla hålet jag ligger i hela tiden, åtminstone innan och speciellt efter min aktiva alkoholism.
Och vad är en lösning egentligen? Jag tycker ändå att livet borde gå ut på annat än att - om man har tur - lyckas gå och handla utan att drabbas av panikångest. Jag tror inte på Lösningen, jag tror på Lösningar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Rebelson
Nej dom läkemedel som läkarna skrivet ut till dig ska du naturligtvis följa.
(Beroende från läkare till läkare) så ska ju han eller hon veta vad som är bäst för dig.
Jag säger inte att du kommer bli av med din ångest helt. Har du dessutom haft det i över 20 års tid så är det ju väl ingropat på dig. Men det är även lätt att fly ifrån ångesten med massa substanser ist för att möta den och kanske lära sig kompromissa med den (nu vet jag ju dock inte hur svår ångest och social fobi du har)
Ja om du tar phenibut i lagom dos i ca 5 dagar och gör ett uppehåll så hinner inte kroppen med att skapa ett beroende. Men visst 2-3 dagars phenibut i vecka. Är väl enu bättre. Snackar mest från egen erfarenhet. Har käkar phenibut i ett par månader nu med 5 dagars regeln och det funkar för mig. Har inget behov att att varken öka eller att ta precis varje dag.
I början när jag börja använda phenibut så var det mer problematiskt för mig då jag inte hittade min dosering
Ja, ångest är sannerligen min arvedel! Ojjar mig inte så mycket över det egentligen, man blir ju van och det är också det som är så jävla sorgligt. Jag flyr gärna ångesten med substanser, men alkohol har varit den enda som lyckades, och helvete vad alkoholiserad man kan bli. Det var sluta dricka eller dö det handlade om. Vilket säger en hel del om min ångest och sociala fobi - jag var nästan beredd att dö för att mildra den/dem.
Men visst fejsar jag skiten också, har ju inte så mycket till val. Går på högdos Ikto och ibland ligger jag ändå bokstavligen och bankar huvudet i golvet i ångestattacker.
Hitta dosering känns som det moment som är mest risky för egen del, för om det verkligen fungerar så kommer jag säkert dra på ordentligt några varv innan jag hittar livsgniste-dos dessvärre, om jag känner mig själv rätt.
Fastnade i månadslånga 24/7-sessioner med Krypton, fast AT'n är helt överjävlig. Det känns bara så fantastiskt att få må bra ibland.
Dumjävel som man är...
----------------------------------------------------
Förresten, det är ingen av er som har övervägt Picamilon (tror jag det heter) istället? Som jag har uppfattat det så är ju det "läkemedlet" medan Phenibut är själva substansen, eller har jag tappat kollen totalt nu? Isåfall skyller jag på trötthet