Citat:
Ursprungligen postat av Nalle-Puh
Du vet inte vart det kan finnas bilder så man kan få se lite hur det ser ut inne i denna typ av lägenhet? Vet du hur många plattor spisen har? Har den ugn? Är det en fullstor kyl/frys, dvs övre delen kyl och nedre halvan frys. Finns det cykelparkering med tak över (tänkte på vintern så cykeln inte blir översnöad som det blir på flamman)? Blir rummen som en bastu när det är varmt ute på senvår/sommar/tidig höst? Har haft det problemet på andra ställen.
Hur lång tid tar det att gå resp cykla till campus valla? Finns någon bra matbutik i närheten? Såg på karta att coop konsum låg i närheten, hur stor är en konsum-butik? Finns en Ica Nära där jag bor och det var ofantlig liten och trång samt dåligt utbud av varor.
Många frågor men du kanske har några svar på några av dem i alla fall.
Försöker ta dina frågor en efter en.
1. Jag vet dessvärre inte var man kan se bilder på lägenheterna. Kolla med studentbostäder om de har några.
2. Från vad jag kan komma ihåg, och om jag jämför med min etta på gamla irret, så har spisen 3 plattor, ugn finns, ett "normalstort" kyl/frysskåp där nedersta tredjedelen är frys. Räcker enligt min erfarenhet bra till ett enmanshushåll.
3. Cykelparkering med tak finns.
4. Hur varma rummen blir beror nog ganska mycket på i vilken riktning dina fönster är. Har du fönster österut blir det varmare på morgonen än på kvällen och tvärtom. Det finns lägenheter i alla riktningar och det går inte att se när du söker lägenheten vilken riktning just din är i.
5. Till campus valla tar det ca 15 min till fots och drygt 5 min med cykel (om du ska till norra delen , södra delen tar lite längre tid att nå). Aningen längre till stora torget.
6. Mataffärerna som finns i närheten är en coop nära (coop vallaplan) och en coop konsum (konsum ladan). Till ladan som ligger längst bort tar det kanske 5-10 min att gå, och den är att föredra då sortimentet är bättre och aningen billigare. Står du ut med att cykla lite längre bort så finns det hemköp i ryd samt ett coop extra bakom garnisonen dit jag brukar dra och köpa på mig typ köttfärs och dylikt som är ganska dyrt på de mindre butikerna.
EDIT: Såg nu att UnderwearMan redan svarat.