Citat:
Ursprungligen postat av
saverok
Man ska alltså kunna TTJ utan och innan för att kunna klara examen efter utbildningen? Det måste ju ofta vara extra svårt för de lite äldre som kanske inte haft studievana på många år?
Nja, alltså du måste ju kunna TTJ som lokförare, men alla små detaljer är det ytterst få som kan. Grunderna ska man kunna, särskilt inom växling och tågfärd. En detaljfråga inom System R kommer du inte få, om det inte är så att ditt företag kör i System R.
Sen är det ju inte så att hela TTJ skrivs om varje år, så kan du redan TTJ så behöver man egentligen bara lära sig några (oftast) mindre ändringar per år. Utöver TTJ är det interna föreskrifter som ofta kommer på provet. Detta är inte heller några nyheter för förare då man följer dessa dagligen i sin roll som lokförare.
Som sagt tycker jag inte att man ska oroa sig för mycket för dessa prov. De finns för att kolla så att man fortfarande hänger med, ofta är det ett lättare prov (typ 1X2-frågor, där man med sunt förnuft kan lägga en kvalificerad gissning om man inte kan svaret till 100%.). Det är inga högskoleprov direkt.